Magazín / Aktualně  |  Tvořivá dílna

okres Praha a okolí    > > >    změnit region

Nekonečná zábava s kyblíčkem barevných kříd

Ilustrační foto.

  • Tvořivá dílna
  • Hana Dubnová
  • 21.5.2024
  • Shutterstock

Nekonečná zábava s kyblíčkem barevných kříd

Teplo a slunce táhne děti ven. Pokud jim nechcete stále vymýšlet zábavu a střídat jedno hřiště za druhým, pořiďte barevné křídy a vyberte klidný bezpečný plac. Panák je sice klasika, ale nemusí to u něj skončit. Vyzkoušejte další zajímavé hry, na které stačí jen kus křídy.

Hod na terč

Namalujte křídami na zem terč a nezapomeňte na body. Nikdo ale neříká, že terč musí mít klasický tvar. Zkuste třeba mřížkovaný – body rozmístěte podle libosti, velikosti políček a citu. Házet můžete kamínky, hakisákem nebo třeba šiškou. Hru můžete ozvláštnit třeba početním zadáním. Kdo na tři hody dá dohromady 15 bodů?

Skok do dálky

V úplně nejjednodušší verzi stačí bílá čára a pak základní stupnice – měřená pomocí metru nebo kroků. Pokud si budete chtít vyhrát, můžete kombinovat barvy – děti budou skákat do barevných polí.

Vtipné fotky

Dítě si lehne na zem a druhé mu může pomocí kříd cokoli namalovat. Fantazii se meze nekladou – během pár minut se mohou děti proměnit v motýla, princeznu, draka, vyzkoušet si vtipné barevné paruky nebo mohou v rukou nést třeba celý svět. Postupně se mohou v prostřídat všichni, včetně rodičů. A nezapomeňte přeměny fotit!

Šipkovaná

Nemyslíme tentokrát klasickou hledací hru, ale skákání podle šipek. Nakreslete na zem barevné šipky, ideálně na nějaké ohraničené ploše. Děti je pak budou následovat a skákat tam a zpátky.

Pohyb podle tvarů

Nakreslete na zem různými barvami různé tvary. Děti se pak pohybují podle instrukcí jako u hry Twister – levá ruka na červené kolečko, pravá na modrý trojúhelník,…

Bludiště

V základní verzi si vystačíte s čárami zamotanými přes sebe – která cestička vede do jakého cíle? Pokud chcete propracovanější verzi, bude to chtít domácí přípravu. Na internetu se dají najít různá bludiště, stačí je překreslit na zem.

Piškvorky

Nestárnoucí klasika! Asi není potřeba představovat.

Člověče, nezlob se

Pokud se sejde dost dětí a budete mít jistotu, že několik dní nebude pršet, můžete na zemi rozehrát hry ve velkém. Třeba takové Člověče, nezlob se. Děti se jednoduše promění ve figurky.

Domeček

Společně s dětmi nakreslete velký dům a rozdělte ho na základní místnosti. Ty pak nechte děti zařídit.

Skládání slov

Napište křídou na zem písmena a děti skáčou buď na první písmeno slova, nebo z písmen „vyskákávají“ slova.

Čáp ztratil čepičku

Namalujte na zem několik barevných políček a děti skáčou podle barev ze známé říkanky.

Dráha plná úkolů

Připravte dráhu se startem, cílem a stanovišti s úkoly. Pokud děti ještě neumí číst, pomozte si obrázky, které na stanoviště umístíte. Úkoly záleží jen na vás – mohou skákat jako žabky, lézt po čtyřech, dřepovat, válet sudy, chodit jako čáp, řvát jako lev,…

Klasický panák

Tradiční panák se nikdy neomrzí, však se v nezměněné podobě hraje už od 19. století! Hází se kamínkem postupně od jedničky, pole s kamínkem se musí přeskočit a při zpáteční cestě dítě musí sebrat kamínek a nespadnout při tom.

Pokud se vám podaří ke hrám zlákat i další děti z okolí, můžete si užívat chvíli zaslouženého klidu. Děti se totiž pak už zabaví i bez vás.