Pozdě odhalená oční vada může dětem pořádně zkomplikovat nejen nástup do školy. Oční prevenci by proto rodiče neměli podceňovat, zejména pokud sami některou z očních vad trpí. Kdy je proto nejlepší vzít dítě poprvé k očaři?
Odpověď je jednoduchá – nikdy není příliš brzy. První kontrola zraku následuje hned po narození v porodnici v rámci novorozeneckého screeningu. Další kontroly probíhají v rámci preventivních prohlídek – v roce, ve třech letech a v pěti letech. Pediatr však provádí základní kontrolu, která nemusí problém odhalit.
V případě, že má některý z rodičů oční vadu, mělo by dítě v ideálním případě komplexní kontrolu zraku absolvovat už zhruba v roce. Pokud však máte jakékoli podezření, není důvod s návštěvou očního lékaře otálet.
U kojenců se do jejich půl roku může příležitostně objevovat šilhání, pokud však trvá i po půl roce věku, případně dítě zvláštním způsobem naklání hlavu, když se dívá, mělo by to být pro rodiče varovným signálem. Stejně tak, pokud se vám zdá, že je batole až moc neobratné – často padá, naráží do věcí, zakopává nebo se mu nedaří uchopit podávané předměty.
Další kontrolu zraku dítě absolvuje na tříleté prohlídce. Lékař zpravidla kontroluje šilhání a kvalitu zraku na světelné tabuli. Pokud se u dítěte objeví podezření na zrakovou vadu, odešle ho pediatr k očnímu lékaři. Věk okolo tří let je totiž pro děti důležitý – pokud se jedno oko vyvíjí hůře, může mozek začít obraz, který z něj dostává, potlačovat. Vzniká tak tupozrakost, která je léčitelná jen v dětském věku. Její včasné odhalení a následná léčba (vhodnými brýlemi a okluzorem) mohou proces zvrátit a dítě se pak možná i v dospělosti obejde bez brýlí.
Klíčová je pak preventivní prohlídka před nástupem do školy. Špatný zrak totiž může prvňáčka omezovat nejen tím, že špatně vidí na tabuli. Častá je u dětí i dalekozrakost, případně astigmatismus. Ten může způsobovat problémy se zkreslením obrazu, dětem se pak pletou podobná písmena a číslice (třeba 3 a 8), což může být mylně považováno za poruchu učení.
Odhalit problémy s viděním, pokud nejsou skutečně vážné a neomezují běžný život, je u dětí mnohdy složité. Na svůj zrak jsou zvyklé, nevědí, že mohou vidět lépe, nic jiného neznají. Výsledky odborného vyšetření tak často mohou být pro rodiče nepříjemným překvapením.
Na kontrolu zraku však rodiče nepotřebují čekat na výzvu pediatra. S dětmi je možné absolvovat screeningové vyšetření přístrojem Plusoptix, který změří obě oči během několika vteřin už u půlročního kojence. Dítě se v podstatě jen na chvíli podívá do kamery.
V současné době vyšetření už hraní zdravotní pojišťovny. Zařízení mají ordinaci přímo oční lékaři a objednává se, nebo mají specializovaná pracoviště vyhrazené ordinační hodiny jen na oční screeningy. V takovém případě není zpravidla potřeba se objednávat, stačí dorazit ve vyhrazený čas. Některá zařízení vysílají své pracovníky i do školek.
Vyšetření buď ukáže, že je zrak v mezích daných věkem, nebo zjistí odchylku. V takovém případě je potřeba absolvovat s dítětem plnohodnotnou prohlídku u očního lékaře. Nález ze screeningu je pak součástí doporučení k vyšetření.
V případě, že se v rodině nevyskytují oční vady, jsou ze zdravotního pojištění hrazena dvě vyšetření přístrojem. V opačném případě až čtyřikrát. Po registraci dítěte u očního lékaře pak frekvenci preventivních prohlídek – klasických, ne plusoptixových kontrol – určuje lékař dle potřeby a závažnosti vady.