celá Česká republika    > > >    vybrat region

Kdy postavit děti na led a jak je naučit bruslit?

Ilustrační foto.

Kdy postavit děti na led a jak je naučit bruslit?

ČR

Zajímá vás, od kdy je lední bruslení vhodné pro děti a co udělat pro to, aby je bavilo, třeba spolu s vámi, kroužit po ledě? Na vše důležité jsme se zeptali Kristýny Přibylové z profesionálních dětských tělocvičen Monkey‘s Gym, kde už 10. rokem pořádají úspěšné kurzy ledního bruslení pro děti.

Doporučila byste rodičům pořídit dětem nejprve brusle se dvěma noži, které se přidělávají na nohy?
S bruslením by děti měly začínat nejdříve ve věku 4-5 let. To jsou již dostatečně připravené na standardní brusle s jedním nožem. Na bruslích se dvěma noži, prodávaných pro nejmenší děti, si mohou užít první krůčky a třeba nějakou zábavu, ale určitě se s nimi nenaučí správnou techniku bruslení, odraz, brzdění a vše ostatní, co je důležité pro správný pohyb na bruslích. Brusle se dvěma noži jsou v podstatě taková hračka, která menším dětem umožní vyzkoušet si pohyb na ledě. Pro skutečnou výuku bruslení však vhodné nejsou. 

Jak zajistit bezpečnost dětí na ledě?
U bruslí je důležitá dobrá helma a pevnější rukavice (nikoli obyčejné pletené), které brání prochladnutí, a hlavně případnému úrazu rukou při pádu a následnému přejetí ruky bruslí od jiného bruslaře. Jiné chrániče – například kolen – zcela nutné nejsou, děti přece jen tak rychle nejezdí, a hlavně padají z menší výšky, proto nejsou kolena tolik ohrožena. 

Jaké oblečení na brusle byste doporučila?
I při bruslení a pobytu na ledové ploše platí, že teplotní komfort je pro děti naprosto zásadní. Pokud je dítku na bruslích zima, může si od samotného počátku vytvořit k tomuto druhu pohybu odpor, který budeme v budoucnu jen těžko překonávat. Proto vždy dbáme na kvalitní svrchní oblečení z nepromokavých materiálů a pod něj raději více vrstev tenčího, ideálně funkčního oblečení. 

U bruslení se hlavně zpočátku pádům nevyhneme. Je možné naučit děti padat šikovně?
Vždy je důležité děti na možnost pádu upozornit a ideálně s nimi i správné padání natrénovat. Na bruslích učíme děti padat vždy dopředu na kolínka, což je pro ně mnohem bezpečnější než spadnout dozadu na zadeček, kdy se často neudrží a uhodí se i hlavou o zem. V našich kurzech s dětmi trénujeme nejen pády, ale pak i následné vstávání, které je zejména pro začínající bruslaře nelehkým úkonem. Díky tomuto nácviku není pro děti případný pád tak stresující, jelikož jednak vědí, že tolik nebolí, a hlavně se umí samy zvednout a jet dál.

Reklama
Váš prohlížeč nepodporuje SVG