celá Česká republika    > > >    vybrat region

Keramika zlepšuje motorické dovednosti. Pro děti je výzva vyrobit si hrníček či misku

Ilustrační foto.

Keramika zlepšuje motorické dovednosti. Pro děti je výzva vyrobit si hrníček či misku

ČR

Keramika zlepšuje motorické dovednosti u dětí a díky haptickému zážitku s hlínou má i arteterapeutické (léčebné) účinky. Je výbornou relaxací a je spojená s radostí z tvorby. Pro děti je výzva vyrobit si vlastní hrníček či misku.

Keramika (řecky „pro hrnčířství“) je směs anorganických nekovových materiálů nebo uhlíkový materiál, vyrobený pálením v peci za vysokých teplot. Keramika se využívá pro výrobu nádobí, nástrojů, šperků, v sochařství, ve stavebnictví a kamnářství. Keramika patří k nejstarším řemeslným dovednostem člověka od pravěku.

Hlína. Jeden ze základních stavebních kamenů našeho světa. Chodíme po ní, živí nás. A je jedním z nejstarších materiálů, který se lidstvo naučilo opracovávat a přeměňovat ku svému užitku. Používáme ji na mnoho způsobů - známe keramiku ozdobnou i ryze praktickou, známe porcelán, z nějž lze vytvořit i krajku. Hlínu lze snadno tvarovat a mnoha způsoby zušlechťovat a barvit,“ uvádí Marcela Žofie Zetková, vedoucí keramického kroužku Dětského studia Žofka.

Na keramice je nejzajímavější to, že si kdokoli dokáže sám vyrobit věc k užitku nebo pro radost, k dekoraci. „Keramika se v Čechách v posledních letech stala velmi populární a velice se rozšířila, a nebude proto možná zas tak velké překvapení, že si v tomto oboru stojíme velmi dobře - čili máme velké množství vynikajících keramiků a výrobců porcelánu,“ říká Zetková s tím, že kouzlo každého keramického výrobku tkví především v jedinečnosti.

Ani jeden talíř není dokonale rovný, ouško nesedí na každém hrnku stejně. A právě drobné odchylky jsou to, co je na keramice zajímavé. Lidé začínají více přemýšlet o tom, kdo věc, kterou si kupují, vyrobil nebo odkud je. Mít ručně vyrobené originální kousky nesoucí vlastní rukopis práce je čím dále více populární,“ pokračuje.

Zájem dětí o keramiku je podle ní v dnešní době stabilní. V nabídce kroužků patří k atraktivním.

Děti od určitého věku uspokojuje proces vlastnoručního, rukodělného vytváření. Vyrobit si vlastní hrníček, misku je výzva,“ popisuje Zetková a dodává, že s keramikou může začít už i šikovné čtyřleté dítě. „Jednoduchou výrobou z plátů, kdy si může udělat keramickou kachli nebo hrníček. Použitím vykrajovátek. Točení na hrnčířském kruhu je mnohem náročnější a vhodné až pro děti starší, školního věku,“ podotýká.

Děti baví i zdobení engobami a malování na vypálenou keramiku

Pokud se dítě začne věnovat keramice v rámci kroužku, naučí se pracovat s keramickou hlínou tak, aby věci, které vyrobí, držely pohromadě. Na rozdíl od modelíny, se kterou děti pracují už od útlého věku, je práce s keramickou hlínou odlišná.

Hlína v rukou vysychá a musí se vlhčit v průběhu práce. Drobné detaily a spoje je třeba při práci s keramickou hlínou lepit takzvaným šlikrem, který si vytvoříte smícháním kousků hlíny a vody a vytvoří se lepivá kaše. Je třeba počítat s tím, že pokud něco nedostatečně přilepím, nebude to po zaschnutí držet nebo že může například nevhodně rychlým sušením vyrobená věc prasknout a zničit se,“ upozorňuje Zetková. „Dokud se výrobek nevypálí ve speciální peci na keramiku, je lehce rozbitelný.

Dětem se pak na keramice líbí hlavně to, že mohou vyrobit praktickou věc k běžnému užitku. „Hrníček na pití, květináč, talíř. Dárky pro kamarády a rodiče. Děti baví i následné zdobení engobami a malování na vypálenou keramiku a glazurování,“ popisuje Zetková.

A co všechno dítě potřebuje ke keramice? V domácích podmínkách stačí zakoupit ve výtvarných potřebách keramickou hlínu, vyrobit si šlikr, mít při ruce vlasec, pár dřevíček, vidličku a kuchyňský nůž. Následně se dá začít tvořit.

Pak je třeba najít keramickou dílnu, která vám výrobek za drobný poplatek vypálí.  Profesionálně je potřeba mít hrnčířský kruh, glazury a keramickou pec na vypalování,“ líčí Zetková.

Keramika zlepšuje motorické dovednosti u dětí a díky haptickému zážitku s hlínou má i arteterapeutické (léčebné) účinky. Je výbornou relaxací a je spojená s radostí z tvorby.

Nejdražší je pořízení keramické pece a hrnčířského kruhu. Samotná keramická hlína nákladná není.

Reklama
Váš prohlížeč nepodporuje SVG