Magazín / Aktualně  |  Sport, zájmy a koníčky

Česká republika    > > >    vybrat region

Přichystejte dětem vlastní olympiádu

Ilustrační foto.

  • Sport, zájmy a koníčky
  • Hana Dubnová
  • 30.7.2024
  • Envato Elements

Přichystejte dětem vlastní olympiádu

Žijete doma olympiádou? Připravte svou vlastní verzi této soutěže dětem. Nesmí v ní chybět běh přes překážky, hod míčkem nebo malování olympijských kruhů.

Děti rády soutěží, proto vytvoření vlastních olympijských disciplín jistě uvítají. Jejich výběr záleží na vaší fantazii a možnostech. Přinášíme alespoň pár tipů pro inspiraci.

Běh přes překážky

Pokud máte doma několik vodních pěnových žížal, máte vyhráno. Z nich jdou postavit nejlepší překážky – výšku určíte snadno jejich ohnutím, navíc se děti při jejich přeskakování nezraní. Málokdo jich ale má doma tolik, aby to vystačilo na pěknou dráhu. Překážky tak můžete jen položit na zem – třeba v podobě lan, silnějších barevných provázků, popruhů, gumicuků, hadice nebo tyček. Můžete třeba dětem na zemi vytvořit z popruhů dráhu ve tvaru žebříku – kdo proběhne nejrychleji, aniž by šlápl na „příčky“, vyhrává.

Žížalkový florbal

Když už jsme u tech vodních žížalek, tak k nim přiberte i jakákoli menší míček. Vytvořte bránu a nechte na ni děti střílet. K tomu vám stačí i jedna žížalka. Dvě, pokud budete mít v bráně brankáře.

Hod míčkem

Připravte si startovní čáru a koš. Podle věku dětí přizpůsobte jeho vzdálenost, velikost, případně množství odlišně bodově hodnocených košů. Menší děti se mohou strefovat do koše na prádlo, před větší postavte třeba lavor nebo plastovou salátovou mísu, pro ty největší machry připravte půllitrovou sklenici a dejte jim pingpongový míček.

Židličkové dostihy

Pokud máte dostatečně bytelné židle, nebo se o ně nebojíte, připravte dětem koňské dostihy. Ty sice na olympiádě nejsou, ale to jim přece nemusíte prozrazovat. Vytyčte start a cíl a závody dvojic mohou začít!

Stolní tenis

Nemáte doma pingpongové pálky? Nevadí. Zkušenosti z nejedné školy, která má pingpongové stoly v areálu, hovoří, že stačí cokoli tvrdšího placatého – penál, prkýnko nebo kroužkový blok. Knížky lze použít také, ale nezaslouží si takové zacházení. A síťka? Stačí barevnou lepicí páskou (třeba washi páskou nebo izolačkou) vyznačit půlící čáru.

Veslování

Pokud máte na zahradě bazén, připravte si nafukovací kruh a k němu dvě vařečky, nebo podobný ekvivalent. Pro ztížení podmínek můžete vzít třeba dvě plácačky na mouchy. Děti posaďte zadkem do kruhu, dejte jim do rukou vesla a kdo se dostane nejrychleji na druhou stranu bazénu, vyhrává.

Stromový boulder

Pro odvážnější a v lezení na stromy už trénovanější děti. Umístěte (nebo nechte umístit jedno z lezecky schopnějších dětí) na větve stromu, který už mají pořádně prolezlý, dva tři „topy“ a mohou závodit. Mějte na paměti, že boulder se leze v malých, bezpečných výškách!

Plyšákový parkur

Připravte dráhu s překážkami velkými tak akorát pro plyšáky. Jaký způsob přeskakování zvolíte, záleží čistě na vaší fantazii. Děti se mohou například změnit v koně a udělat z plyšáka svého jezdce. Nízké překážky pak zdolávají po čtyřech a nesmí při tom shodit ze zad svého jezdce. Nebo úplně obyčejně – překážky bude přeskakovat jejich plyšák.

Nezapomeňte na logo

K olympiádě samozřejmě patří notoricky známé logo s pěti kruhy. Můžete si je předtisknout a nechat děti vybarvit. Nebo poslouží oblíbené ruličky od toaletního papíru – použijte je jako razítka.

Medaile nesmí chybět!

Co by to byly závody bez medailí. A nejlepší jsou přece ty, které se dají sníst. Medaili jako takovou můžete vyrobit třeba z kartonu nebo koupit dřevěný výlisek. Provázek ale nechte vyrobit děti – třeba navlékáním cereálních kroužků nebo lipa.