Magazín / Aktualně  |  Tvoření / Dílničky

Česká republika    > > >    vybrat region

Příroda a tvoření v jednom. Začněte s malováním kamínků

  • Tvoření / Dílničky
  • Hana Dubnová
  • 12.8.2024
  • Envato Elements

Příroda a tvoření v jednom. Začněte s malováním kamínků

Děti a kamínky patří k sobě. Bubny praček by o tom mohly vyprávět. Tak proč sbírání kamínků nekorunovat jejich pomalováním a umístěním zpět do přírody nebo na ulici, aby dělaly radost lidem?

Malování na kameny se stalo fenoménem před několika lety. Během covidové doby, kdy byly možnosti trávení času výrazně omezené, se řady jeho fanoušků ještě výrazněji rozrostly. Spojuje v sobě totiž umělecké tvoření, relaxaci, trénink jemné motoriky, kreativitu a příjemný pobyt na čerstvém vzduchu. Nutnost najít vhodný kamínek, případně místo, kam ozdobený umístit, může snadno posloužit jako motivace k vycházce i pro nepříliš aktivního dítěte.

Tvoření s kameny je pro děti jako dělané. Pokud seženete zajímavý kamínek – ať už barvou, tvarem nebo velikostí – nemusíte být žádným velkým umělcem, aby po pomalování vypadal k světu. A závěrečná vrstva laku z něj udělá trvalé potěšení, které může zdobit zahradu, skalku nebo se může vydat do světa v rámci putovní hry.

Co tedy vše budete potřebovat? Zapomeňte na akvarelové barvy, temperky a vhodné nejsou ani obyčejné, natož akvarelové fixy. Na kamenech špatně drží, blednou, nemají takovou kryvost nebo se dokonce mohou smýt či vyblednout. Ideální jsou proto akrylové barvy, případně akrylové fixy – ty jsou vhodné hlavně pro začátečníky nebo menší děti. Odpadne riziko nechtěného míchání barev, nedočkavost při zasychání a zničeného oblečení.

Pořídit můžete i světlý podkladový lak (ideální je barva ve spreji), ale zapomenout nesmíte hlavně na závěrečný bezbarvý lak. Lesklý dodá výrobku dokonalý lesk, matný zachová jeho přírodnější podobu.

Rozhodně se neobejdete bez kamínků – ideální jsou světlé hladké oblázky, pro které se můžete vydat k řece, rybníků nebo třeba na pole. Neberte je však ze zídek, chráněných krajinných oblastí a příliš vám nepoděkují ani majitelé domů, kterým je seberete z odvodňovacích kanálů. Pokud na žádné vhodné nenatrefíte, můžete si kameny i koupit v zahradnictví nebo ve stavebninách, případně si vyrobit umělé z některé z tvrdnoucích hmot.

Podcenit byste nikdy neměli přípravu kamínků. Vždy je pořádně umyjte v jarové nebo mýdlové vodě a ideálně ještě odmastěte technickým lihem. Poté nechte kamínky pořádně vysušit a můžete se dát do malování.

Při tvorbě se můžete spoléhat na vlastní fantazii dítěte, případně se můžete držet osvědčených oblíbených motivů – květiny, zvířátka, slunce, duha, pohádkové postavy. Obrysy můžete dítěti lehce naznačit nebo předkreslit obyčejnou tužkou. Pokud bude dítě přece jen malovat barvami a ne fixami, pamatujte na to, že před změnou barvy musí předchozí vrstva pořádně uschnout.

Možnosti tvorby jsou ale mnohem širší – malé děti mohou vynechat obrázky a jen třeba použít barevné kombinace. Výsledný kamínek pak mohou polepit samolepkami. Starší a zručnější se mohou vyřádit dle libosti – postupně zmenšovat velikost kamenného „plátna“, přidat příběh, ozdobit plochu ubrouskovou technikou nebo sáhnout po mramorovacích barvách. U těch stačí nakapat do vody pár kapek několika odstínů, lehce zamíchat a do vzniklé barevné hladinky kamínek ponořit a zase vytáhnout.

Nezapomeňte vše na konci zafixovat – nejen kvůli lesku, ale hlavně kvůli ochraně před počasím. Pak už je jen na vás a na vašem dítěti, co s malovaným kamínkem uděláte. Nejčastěji se z něj po zapsání poštovního směrovacího čísla a potřebných údaj stává putovní kamínek. Je při tom vhodné vybírat viditelná a pro děti dobře dostupná místa.

Můžete svůj výtvor použít i jako dekoraci pro radost – vystavit ho můžete třeba doma na poličce, na zahradě nebo terase, vložit jako ozdobu do květináče nebo na něj přilepte z druhé strany magnet a umístěte ho na dveře lednice. A v neposlední řadě – barevné kamínky mohou doma posloužit jako přírodní učební pomůcka k procvičování počtů nebo barev.