Dodržujte klidový režim. Tak zní jedna z nejčastějších vět z úst lékaře, která u rodičů vyvolává tik v oku. Na otázku, jak to udělat, se jim totiž dostane jako odpověď jen pokrčení ramenou s dovětkem, že to už je na nich…
Dokud je dítěti opravdu špatně a má i horečku, většinou nemá problém polehávat. Nemoc dětské tělíčko vysiluje, a tak hlavní práce rodiče nastává většinou v noci. Sami se pořádně nevyspíte, protože nemocné dítě většinou chce spát s vámi v posteli. Dopřejte mu to, jeho spánek bude o něco klidnější a alespoň v noci budete mít pod kontrolou, že se pořádně vypotí a bude mu brzy lépe. Za tu trochu nepohodlí to stojí.
Větší problém ale nastává, když se dítěti uleví. Případně pokud mu v podstatě „nic“ není, ale musí být poměrně dlouho mimo kolektiv. Typicky v případě neštovic, spály nebo dalších infekčních nemocí. Po dvou třech dnech už je dítěti lépe a chytá roupy. Zvlášť, pokud patří mezi akčnější. Udržet takové dítě v klidu, ideálně v posteli, se zdá jako sisyfovský úkol. Stačí se na chvíli vzdálit z dohledu a už skáče po gauči. Ještě o něco komplikovanější to je ve chvíli, kdy rodič nemá stoprocentní možnost se marůdkovi věnovat, protože musí alespoň trochu pracovat, byť z domova.
Pusťte pohádky
Ano, jedna z nejrozporuplnějších a nejzatracovanějších rad. Ale upřímně, kdo nikdy nemocnému dítěti nepustil pohádky v televizi? I kdyby jen po dobu online porady. I když běžně televizi a další obrazovky omezujete na minimum, zejména na počátku nemoci, kdy dítěti není dobře, je fajn udělat výjimku. Budete mít jistotu, že bude opravdu v klidu ležet a nebude mít snahu pobíhat po bytě. Neznamená to ale, že pojede televize od rána do večera, to by si dítě příliš neodpočinulo. Zkuste se s ním dohodnout – nejdřív spánek (klidně v posteli rodičů, tam se přece jen leží lépe), pak pohádky. Unavené oči také potřebují odpočívat. Můžete během dne vystřídat třeba dva tři bloky spánek-pohádky.
Proměňte obývák v pelíšek
Když je dítěti špatně, to poslední, co většinou chce, je být samo. Přizpůsobte tomu místnost, ve které trávíte nejvíce času – většinou obývák. Rozložte pohovku, přineste mu z postele peřinu, oblíbené plyšáky, hračky a knížky. Bude tak víc v klidu a zároveň v centru dění. Podobné hnízdečko můžete zřídit i ve vaší posteli. Pokud nemusíte pracovat, lehněte si na chvíli k dítěti pod peřinu a obejměte ho. Blízkost rodiče mu dodá klid a pocit bezpečí a brzy usne. Vy si v případě potřeby nastavte budíček (na vibrace!), kdybyste náhodou usnuli s marodem také.
Vzpomínejte
Děti milují prohlížení starých fotek (hlavně těch svých) a pouštění videí z doby, kdy byly malinké. Pokud máte rodinné fotoalbum, není lepší chvíle ho vytáhnout. Nevadí, když máte fotky a videa uložené jen v mobilu nebo na tabletu. I nad tím se dá strávit klidně víc než hodina času. Zavzpomínejte, když byl marod miminko, na jeho první krůčky, ukažte mu fotky, když se v lese celý upatlal od bahna… Můžete vzpomínky na nejranější dětství dítěte okořenit vlastními historkami. Popište situaci, případně zavzpomínejte na své dětství.
Čtěte pohádky
Máte doma spoustu dětských knih, ale čas na jejich čtení se smrskl do čtvrthodinky před spaním, pokud vůbec? Je čas to napravit. Pohádky nebo dětské dobrodružné příběhy si rádo vyslechne i dítě,
které už umí číst. Společné čtení uklidňuje, a navíc prohlubuje vztah mezi rodičem a dítětem. Pokud se dítě teprve učí číst, nenuťte ho, aby se s vámi střídalo, pokud samo nechce. Má odpočívat, na procvičování čtenářských schopností bude ještě času dost. Můžete zařadit i audiopohádky, váš hlas si na chvíli odpočine a zároveň dítě nebude sedět před televizí.
Zahrajte si hry
Máte knihovničku plnou deskovek, na které sedá prach? Je vhodná příležitost je vytáhnout. Spoustu z nich, zejména karetní hry, se dá hrát i v posteli. Ideální je třeba dobble, ale i klasické karty jako prší, uno, nebo i pexeso. Ve chvíli, kdy je dítěti už lépe a nemusí ležet v posteli, můžete si zahrát i deskové hry u stolu. Nechte vybrat dítě – když si zvolí hru, která ho baví, je větší pravděpodobnost, že ho po čtvrt hodině nepřestane bavit.
Tvořte
Vodovky, tempery, fixy nebo kinetický písek si do postele asi jen tak nevezmete. Ale je spoustu dalších možností, jak malého maroda kreativně zabavit. Asi nejbezpečnější jsou pastelky, ať už formou volného tvoření (třeba do sešitu s pevnými deskami) nebo v omalovánkách. Vystřihovánky také postel přežije, jen holt budete muset z peřin vyklepat odstřižky (případně u mladších dětí hlídat, aby neprostřihaly i povlečení). Pokud je dítě šikovnější a nedělá okolo sebe velký nepořádek, můžete mu dát tác a na něj modelínu. Záleží jen na vás, jak svému dítěti (a pracímu prášku) věříte a co mu ještě dovolíte.
Zahrajte si stínohru
Zatáhněte závěsy, žaluzie a přichystejte si baterku. Ať už pomocí rukou, plyšáků nebo jednoduchých šablon můžete na zdi rozehrát velké příběhy.
Uplácejte, ehm, odměňujte
Být přes den v klidu, nebo dokonce zalezlý v posteli, je pro dítě nepřirozené a často ho to vyčerpává i víc než nemoc celá. Nechápe, proč by se mělo léčit, když už ho nic netrápí. Domluvte se s ním (samozřejmě adekvátně věku) na odměně za to, že se bude poctivě kurýrovat. Může to být oblíbený pořad v televizi, návštěva cukrárny, zážitek, ale i něco nového. Většina rodičů má někde vzadu ve skříni nebo v úložném prostoru postele schované dárky „na někdy“. Čte si dítě rádo? Vytáhněte knihu, kterou jste mu chtěli někdy dát. Hraje rádo deskové hry? Vyberte nějakou novou ze zásob v nitru postele a rovnou si ji zahrajte.