Magazín / Aktualně  |  Tvořivá dílna

Česká republika    > > >    vybrat region

Vyrobte si s dětmi pořádně lepivý sliz

Sliz. Ilustrační foto.

  • Tvořivá dílna
  • Hana Dubnová
  • 3.5.2024
  • Envato Elements

Vyrobte si s dětmi pořádně lepivý sliz

Sliz přitahuje děti jako něco magického. Dá se tvarovat lépe než modelína, může se natahovat, lépe se s ním pracuje, pruží, neleze za nehty, a navíc po sobě nezanechává mastné fleky. Ale nejlepší na něm je to, že se dá snadno vyrobit doma. Klidně i se třpytkami.

Přestože zažívá v posledních letech u dětí boom, není sliz žádnou novinkou. Společnost Mattel ho na trh uvedla už v polovině 70. let. I dnes se prodávají nejrůznější varianty dětského slizu, ať už s vůněmi, třpytkami nebo třeba kuličkami. K dispozici jsou i předpřipravené sady na jeho domácí výrobu. Je to ale podobné jako s kupovanou směsí na krtkův dort – když si přečtete složení a suroviny (které navíc téměř všechny máte doma) pořídíte zvlášť, vyjde vás levněji a je ho víc.

Existuje několik variant, ale pro tu nejjednodušší vám stačí tekuté lepidlo, tekuté mýdlo a jedlá soda. Zvládne si ho umíchat i šikovný předškolák.

Sliz z tekutého mýdla

Suroviny: tekuté mýdlo, tekuté lepidlo (obyčejné bezbarvé nebo Herkules), jedlá soda, barvivo (potravinářské nebo tempery), případně třpytky Postup: Do misky (ideálně skleněné) nalijte lepidlo, přidejte trochu tekutého mýdla a pořádně promíchejte. Přidejte barvivo, třpytky a za stálého míchání přisypte trochu jedlé sody. Hněťte směs jako těsto, aby se všechny suroviny pořádně smíchaly. Hotovo Sliz nevydrží tak dlouho jako ty z následujících receptů, ale zvládne ho opravdu každý.

Sliz roztoku na kontaktní čočky

Suroviny: tekuté lepidlo, jedlá soda, voda, roztok na kontaktní čočky, barvivo, případně třpytky Postup: Do misky nalijte 170 g lepidla Herkules, přidejte půl polévkové lžíce jedlé sody a dvě lžíce vody. Vše pořádně promíchejte a přidejte barvivo (a třpytky). Po troškách přidávejte roztok na kontaktní čočky a míchejte, než dosáhnete ideální konzistence. Opatrně – čím víc roztoku přidáte, tím bude sliz tvrdší.

Sliz z pěny na holení

Suroviny: tekuté lepidlo, pěna na holení, roztok na kontaktní čočky, barvivo, případně třpytky Postup: V misce smíchejte tekuté lepidlo, pěnu na holení, postupně zapracujte barvivo a následně přidejte roztok na kontaktní čočky (případně borovou vodu nebo kapky do očí). Na závěr přijdou opět třpytky, případně další přísady jako třeba malé polystyrenové kuličky. Základní barvu sliz chytne podle pěny na holení.

Sliz bez lepidla

Suroviny: šampon, barvivo, sůl Postup: V misce smíchejte šampon s barvivem a přidejte špetku soli. Nevytvoříte sice tak dokonalý sliz jako u předchozích receptů, nevydrží tak dlouho, a navíc se neobejde bez skladování v lednici, ale zato je bez lepidla.

Sliz ze dvou surovin

Suroviny: šampon (nebo kondicionér) a kukuřičný škrob nebo jar a hladká mouka Postup: Šampon a škrob smíchejte v poměru 1:2 a poctivě hněťte. To samé platí u kombinace jaru s hladkou moukou, tedy poměr 1:2 a pořádné hňácání.

Původní sliz s boraxem

Suroviny: tekuté lepidlo, borax (seženete např. v zahradních potřebách nebo drogerii), voda, barvivo, případně třpytky Postup: Vyrobte si nejdříve aktivátor z boraxu – smíchejte ho v poměru 1:4 s teplou vodou, dokud se zcela nerozpustí. V misce smíchejte lepidlo a studenou vodu v poměru 1:1. Do vzniklé směsi přidejte aktivátor v podobě boraxového roztoku v poměru 1:3 (na tři díly lepidlové směsi jeden boraxové). Pořádně promíchejte a opět zapracujte barvivo, případně třpytky nebo jiné obohacení.

Recept založený na boraxu je podle mnohých nejlepší, sliz splňuje všechny očekávané vlastnosti, navíc vydrží opravdu dlouho. Má to ale svá rizika. Borax je přece jen přípravek na hnojení rostlin, takže u citlivějších jedinců může způsobit zdravotní komplikace. Což u výrobku, se kterým si mají hrát děti, není úplně vítaná vlastnost. Proto se nahrazuje často právě jedlou sodou, případně roztokem na kontaktní čočky.

Jak sliz skladovat

Stejně jako modelína zatvrdne, pokud není uložena v krabičce s víčkem, pobyt na čerstvém vzduchu nesvědčí ani slizu. Skladujte ho v uzavřených kelímcích. Pokud chcete prodloužit jeho životnost, pomůže lednice.

Jak dostat sliz z oblečení nebo koberce

I když se to nezdá, jde sliz z oblečení nebo koberce dostat o něco snáz než modelína. Nechte ho zcela zaschnout a zatvrdnout a opatrně sloupněte. Pokud se nedaří, zakápněte skvrnu trochou lihu a počkejte, až se sliz rozpustí. U umělých tkanin místo lihu udělá stejnou práci i všem dobře známý olej WD-40.