Magazín / Aktualně  |  Zdravé dítě

Česká republika    > > >    vybrat region

Zánět spojivek aneb Když „nudlí“ oko

  • Zdravé dítě
  • Hana Dubnová
  • 28.5.2024
  • Envato Elements

Zánět spojivek aneb Když „nudlí“ oko

Zánět spojivek je jedno z nejčastějších infekčních onemocnění dětí. Dobře ho zná každý rodič – jakmile se dítě ráno probudí se zalepenýma očičkama, je zle.

Konjunktivitida, zánět spojivek nebo také „zarudlé oko“, je obvykle způsobena bakteriemi, viry, alergeny nebo dráždivými látkami. Pokud víte, že dítěti do oka jen vletěl písek, stříkl mu tam šampon nebo mu v něm uvízla řasa, která způsobila podráždění, můžete si spokojeně oddychnout. Podráždění a začervenání oka je zpravidla jen krátkodobé a pomohou obyčejné oční kapky – třeba OCUflash nebo stačí i borová voda.

Když ale z čista jasna přijde ze školy nebo ze školky s pálením a začervenáním oka, raději zavolejte do práce, že pár dní budete muset zůstat doma. Můžete také zkusit OCUflash, ale nejpozději druhý den ráno po probuzení budete mít smutnou jistotu. V případě bakteriálního původu budou oči slepené výtokem. V případě virového původu sice hnis bude chybět, ale začervenání a pálení bude silnější.

Věřte, že paní učitelky jsou už vycvičené, takže na slova o vlítnutí smetíčka do oka po cestě do školky neslyší. Otočí vás rovnou mezi dveřmi. Zánět spojivek je totiž mimořádně infekční, zvlášť v dětském kolektivu se dokáže rozšířit rychleji než spála.

Zánět spojivek začíná zpravidla řezáním a pálením očí a pocitem zrnka písku v oku. Dítě oko bolí, a proto si ho často mne. Snadno se tak zánět rozšíří do druhého oka. Léčit je tak potřeba vždy obě oči. A pokud kdokoli v rodině – nejčastěji rodič, který oči dítěti vykapává – začne také pociťovat nepříjemné pálení, musí také hned zahájit léčbu.

Léčba zánětu spojivek

Bakteriální zánět spojivek. Neomylně ho poznáte podle sekretu u vnitřního koutku, oči jsou výtokem slepené, zejména ráno, kdy může být i problém od sebe odlepit víčka. Oko „nudlí“. Neobejdete se bez antibiotických kapek, případně masti. Kapičky se kapou po dobu pěti dní 3x-4x denně, na noc se zpravidla dává mastička. Je důležité dodržet dávkování a vydržet opravdu pět dní, i když se dítěti po dvou dnech uleví. Zánět by se jinak mohl vrátit. Kapejte vždy do čistého oka, výtok předtím setřete sterilním kouskem gázy – směrem z vnějšího koutku do vnitřního, tedy směrem k nosu. Kapky se kapou vždy do vnitřního koutku a musí se rozmrkat. Připravte se trochu na boj, ale je to potřeba. Dávejte pozor, aby se kapátko nedotklo oka. Mastičku dětem do oka zapracujete o něco snáz.

Virový zánět spojivek. Je nejběžnější a nejvíce nakažlivý, trvá obvykle až 14 dní. Léčí se často jen příznaky jako slzení a svědění očí. Vystačíte si s antihistaminiky, umělými slzami a kapičkami jako occuflash, o-septonex. Pokud zánětu neustupuje, může lékař předepsat například kortikoidy.

Pokud má vaše dítě zánět spojivek poprvé, nevyhnete se návštěvě lékaře. U dalších případů – zvlášť v případě bakteriálního, snadno rozpoznatelného zánětu – většinou už stačí jen lékaři zavolat a kapičky, případně mastičku pošle prostřednictvím e-receptu.

Oči by během léčby měly co nejvíce odpočívat, zapomeňte proto na televizi. Není ale potřeba dítě za každou cenu držet doma. Pokud se nevydáte na hřiště nebo na návštěvu ke známým, můžete normálně chodit ven na procházky. Nandejte ale dítěti sluneční brýle, pokud máte, oko je přece jen citlivé na světlo.

Prevence

Jistě nechcete během pár dní postupně vykapávat oči celé rodině. Proto je potřeba důsledně dodržovat hygienu – před a po nakapání si důkladně umyjte ruce a snažte si sami co nejméně sahat do očí. Ručník maroda je striktně jen jeho. Ideální je ho večer hned hodit do prádla. Perte, pokud možno, denně i povlaky na polštář alespoň na 60 °C. Pokud jich nemáte dostatek, tak alespoň po zaléčení vyperte kompletně ložní prádlo.