Magazín / Aktualně  |  Zdravé dítě

Česká republika    > > >    vybrat region

Rotaviry, strašák rodičů malých dětí

  • Zdravé dítě
  • Hana Dubnová
  • 17.5.2024
  • Envato Elements

Rotaviry, strašák rodičů malých dětí

Rotaviry bývají jednou z nejčastějších příčin těžkých průjmů u malých dětí. Kvůli silné dehydrataci a spojené s vysílením těla horečkami končí zhruba každé druhé dítě v nemocnici. Léky na ně neexistují, poměrně účinné je ale očkování.

Střevní potíže u dětí musí dříve nebo později řešit každý rodič. Pokud nejsou obtíže příliš velké a dítě chytilo jen běžnou střevní chřipku, stačí ho zpravidla dítě jen nutit k pití a zařadit dietu. A obrnit se trpělivostí nejen při hygieně, ale i při vysvětlování, proč musí marod vydržet nějako dobu na rohlících a piškotech.

Problém nastává, když obtíže udeří náhle a ve vysoké intenzitě. Rotavirové onemocnění většinou začíná horečkou a zvracením. K tomu se brzy přidá průjem, přičemž stolice bývá často vodnatá. Dítě je unavené, vyčerpané a je problém dostat do něj potřebné tekutiny. Pokud je přece jen ochotno je přijmout, často se stává, že je v sobě dlouho neudrží.

Protože rotaviry způsobují těžký zánět ve střevech, často průjem, zvracení a teploty doprovází bolesti a křeče v břiše, malátnost a podrážděnost. Dítě je plačtivé, protože je ze zvracení a průjmů vyčerpané, má žízeň, ale tekutiny je schopno přijímat jen v omezeném množství, a ještě často přes donucení rodičů.

Kvůli tomu se může objevit dehydratace. Mezi její příznaky patří malátnost, suchá ústa, až absence močení, bušení srdce, apatie, zapadlé oči s tmavými kruhy, dítě pláče téměř bez slz. Jasným signálem je pak takzvaný kožní test – pokud stisknete kůži na bříšku nebo předloktí, kůže se bude jen pomalu vracet, jako by byla z těsta. V tu chvíli už není na co čekat a zřejmě se nevyhnete hospitalizaci.

Rotavirová infekce většinou způsobuje největší komplikace u dětí od tří měsíců do tří až pěti let. Pokud se vám nedaří příznaky zmírnit, neváhejte kontaktovat lékaře. Měli byste tak učinit, pokud je zvracení časté, průjem trvá déle než 24 hodin, stolice obsahuje krev (je černá) nebo hnis, nedaří se srazit horečku déle než 24 hodin, dítě odmítá pít nebo v sobě tekutiny neudrží. Pokud je dítěti méně než půl roku, vyhledejte lékaře i dříve. Zejména pokud není očkované.

Hlavně zavodnit!

Na rotaviry bohužel neexistují léky, je proto potřeba mírnit příznaky, hydratovat a dodržovat dietu. Protože tělo v důsledku zvracení, průjmů a pocení rychle ztrácí nejen vodu, ale i minerály, je nutné je doplnit. Účinné jsou rehydratační roztoky, které obsahují vhodný poměr minerálů a díky glukóze dodávají tělu i energii. Je potřeba je dítěti podávat často – první hodiny každou minutu – ale po lžičkách. Kvůli chuti je však mnoho dětí odmítá. Je proto možné je dochutit například rozmačkaným ovocem. Případně poslouží lehce oslazený čaj. Chybou je zažitý mýtus o hořkém čaji, dítě může kvůli tomu skončit až s hypoglykémií, tedy sníženou hladinou cukru. Nápoje je potřeba podávat vychlazené.

Dieta

Pokud dítě vydatně zvrací, důležité je v první řadě dodávat tekutiny. Jídlo přichází na řadu ve chvíli, kdy zvracení ustupuje. Dítě by nemělo zůstat dlouho nalačno, i přesto že trpí průjmem. Pokud je stále kojené, snažte se kojit co nejčastěji. U starších a nekojených dětí je potřeba sice stravu přizpůsobit dietě, ale protože průjmy se u rotavirových infekcí mohou držet i týden, můžete se po několika dnech vracet k běžné stravě, byť lehčí a dietnější. V první vlně jsou vhodné suchary, piškoty, starší rohlíky, rýže, případně strouhané jablko nebo pomačkaný banán. V dalších fázích můžete přidat libové maso, mrkev a lehce stravitelné potraviny. Vyhněte se mléčnému, později lze zařadit bezlaktózové výrobky.

Prevence

Rotaviry patří mezi tzv. nemoci špinavých rukou. Nejčastěji se šíří nedostatečně umytýma rukama po použití toalety. Infekční dítě pak například sáhne na hračku, se kterou si následně hraje jiné. Viry jsou mimořádně odolné a na povrchu vydrží několik dní až týdnů, navíc k nákaze jich stačí velmi malé množství. Protože stoprocentní hygienu u malých dětí nelze uhlídat, je vhodné a lékaři velmi doporučované očkování. Děti se očkují už od šesti týdnů pomocí kapiček do úst. Vakcína sice nechrání před všemi druhy rotavirů a nezajistí ani stoprocentní ochranu, ale v případě nákazy není průběh nemoci tak závažný.

Během nemoci v rodině je potřeba zvýšit hygienická opatření, opakovaně dezinfikovat toaletu a koupelnu, kromě řádného mytí rukou je vhodné po návštěvě toalety nebo po přebalení použít i dezinfekci na ruce. Samozřejmostí by po skončení nemoci mělo být vyprání ložního prádla včetně přikrývek nejméně na 60 stupňů, ideálně s použitím dezinfekce na prádlo.