Stačí jeden pupínek a rodinné plány na následující dny až týdny vezmou za své. Neštovicím se nevyhne téměř nikdo. Poznáte ale i další nejčastější dětské nemoci spojené s vyrážkou?
S názvy pátá, šestá nebo sedmá nemoc se běžně člověk nesetká. Dokud nemá děti. Dříve nebo později – zpravidla už ve školce nebo na začátku prvního stupně – se s nimi důkladně seznámí naprostá většina rodičů.
S číslováním nemocí provázených vyrážkou se začalo před více než sto lety. Postupně ale první tři nemoci dostaly svá jména, a tak se místo první nemoci používají spalničky, dvojkou je spála a trojka dostala název zarděnky. Jako čtvrtá nemoc bývala označována pseudospála, kterou způsobují stejné viry jako sedmou nemoc, a proto přestala být považovaná za samostatnou nemoc. Pátá až sedmá nemoc sice také mají své názvy, ale ty číslované se vžily natolik, že se používají mnohem častěji.
Kromě spály a sedmé nemoci se po prodělání onemocnění vytvoří doživotní imunita.
První nemoc – spalničky
Spalničky jsou vysoce nakažlivé onemocnění, které sice není samo o sobě závažné, ale mohou se u něj vyskytnout komplikace v podobě zápalu plic, zánětu středního ucha, nebo dokonce zánětu mozku. Inkubační doba je deset dní, přičemž nemocný je nakažlivý až pět dní před propuknutím vyrážky a až pět dní po prvních příznacích vyrážky. Ta se nejdříve objevuje na obličeji a za ušima, postupně se rozšiřuje na zbytek těla. Doprovázejí ji horečky, případně bolesti v krku. Léčí se jen příznaky, tedy horečka a svědění vyrážky. Proti spalničkám se v Česku povinně očkuje, přesto se začínají opět objevovat.
Druhá nemoc – spála
Spála v mnohém připomíná angínu – dítě bolí v krku, má horečku, případně ho bolí i hlava. Typickým příznakem je zarudlý, malinový jazyk. Druhý den se k horečkám přidá i drobná vyrážka v podbřišku, tříslech a na vnitřních stehnech. Inkubační doba trvá zpravidla dva až pět dní a nemocný je infekční ještě týden po propuknutí nemoci. Protože spálu způsobuje spálový bacil, léčí se antibiotiky. Bohužel po prodělání nemoci nevzniká doživotní imunita, a tak se může snadno stát, že od dítěte nemoc chytí i rodiče.
Třetí nemoc – zarděnky
Protože patří v Česku očkování proti zarděnkám mezi povinná, nemoc se u nás vyskytuje jen velmi ojediněle. Jejím typickým příznakem je červená vyrážka složená z malých růžových teček velkých 1-5 milimetrů. Nejvíce se vyrážka vyskytuje na obličeji a trupu, nepříjemně svědí, ale většinou po dvou až třech dnech mizí. U dětí mají zarděnky obvykle mírný průběh spíš se zvýšenou teplotou než horečkou, často může mohou probíhat i bezpříznakově. Velmi nebezpečné jsou ale pro těhotné ženy, protože virus může způsobit vážné poškození plodu (například srdeční vady, hluchota, poškození centrální nervové soustavy, šedý zákal,…).
Čtvrtá nemoc – pseudospála
Už se nepovažuje za samostatnou nemoc.
Pátá nemoc – infekční erytém (Erythema infectiosum)
Pátá nemoc se vyskytuje nejčastěji u dětí ve školkovém věku nebo na začátku školní docházky. Objevuje se nejčastěji na jaře a na podzim a má inkubační dobu dlouhou až dva týdny, přičemž dítě je infekční už týden před výskytem prvních příznaků. Ty se v počátcích dají snadno zaměnit za běžné nachlazení – dítě má vodnatou rýmu, kašel, teplotu a bývá unavené. Často ale nemusí být příznaky žádné. Zhruba po dvou až třech dnech se objeví typická vyrážka v podobě červenofialových skvrn. Začíná na tvářích a má charakteristický tvar motýla. Postupně se šíří dál po těle, zejména na trup, hýždě a vnitřní stranu končetin. Intenzivně svědí. Dítě přestává být infekční až poté, co vyrážka zcela vybledne. Pátá nemoc je nebezpečná pro těhotné, zejména ve druhém trimestru, protože virus může způsobit poškození plodu. Po prodělání nemoci se vytvoří doživotní imunita.
Šestá nemoc – třídenní horečka
Šesté nemoci se nevyhne téměř žádné dítě. Postihuje nejčastěji malé děti školkového věku. Přezdívá se jí třídenní horečka, protože dítě po inkubační době trvající až 15 dní dostane vysoké horečky dosahující klidně až 40 °C. Typické pro šestou nemoc je, že dítě nemá žádné další příznaky a chová se jako zdravé, horečka ho většinou nijak neomezuje. Po třech dnech horečka najednou zmizí a dítě se osype, zejména na hrudníku a na břiše. Vyrážka nesvědí a ustoupí sama do dvou dnů. Opět po prodělání nastává doživotní imunita.
Sedmá nemoc – noha-ruka-ústa
Syndrom noha-ruka-ústa je nakažlivé onemocnění, které se šíří hlavně ve školkách. Protože ho vyvolává hned několik různých enterovirů, lze jím onemocnět i opakovaně. „Sedmička“ patří mezi nejméně příjemné vyrážkové nemoci, a to zejména kvůli rozmístění vyrážky po těle, které jí dalo název. Po inkubační době trvající v průměru čtyři dny, se objeví vřídky kolem úst, často i uvnitř v podobě aftů, na dlaních a na chodidlech pak intenzivně svědící a bolestivé puchýřky. Nemocný tak kromě teploty čelí i problémům s bolestivou chůzí a polykáním. Komplikace mohou nastat i několik týdnů po prodělání nemoci, kdy u těžších případů může dojít i k odpadnutí nehtů. Vzhledem k vysoké infekčnosti je pravděpodobné, že pokud se nemoc vyskytne ve školce, postupně se jí nakazí velká část třídy a následně další rodinní příslušníci dětí. U dospělých bývá průběh vyrážky často těžší.