celá Česká republika    > > >    vybrat region

Kdy je pro dítě i rodiče lepší individuální kurz plavání

Ilustrační foto.

Kdy je pro dítě i rodiče lepší individuální kurz plavání

Plavecké bazény nabízejí pro děti kromě klasických skupinových kurzů plavání i individuální výuku. Kdy se pro ni rozhodnout? O své zkušenosti se s námi podělila Štěpánka Štrougalová, zkušená trenérka z pražského plaveckého centra Juklík.

„Asi do 4-5 let probíhá výuka plavání malých dětí v doprovodu rodičů, kteří jsou s dítětem přímo v bazénu. Děti tak mají vlastně individuální výuku i ve skupinových kurzech. Trenér vysvětluje jednotlivý prvek rodičům a ti dítě motivují a spolupracují s ním. Až v pozdějším věku mluví trenér přímo k dětem a rodiče nejsou v bazénu přítomni. Pak se jedná o klasické skupinové kurzy. Kromě nich si ale můžete vybrat samostatný individuální kurz, kdy se bude trenér věnovat jen a jen vám a vašemu dítěti. V některých případech a životních situacích tuhle možnost řada lidí velmi přivítá a ocení,“ říká na úvod Štěpánka Štrougalová z plaveckého centra Juklík.

V kolektivu, nebo sám?

Skupinová výuka plavání má samozřejmě své nesporné klady. Patří mezi ně především – aspekt socializace a motivace. „Pokud děti ještě nechodí do školky, jsou lekce plavání jednou z prvních aktivit, kdy se setkávají s vrstevníky, učí se s nimi spolupracovat, hrát, komunikovat. Socializační aspekt při individuálních lekcích zcela mizí. Zároveň chybí motivace od ostatních dětí. Máme velmi dobré zkušenosti s tím, že při výuce předškoláků v kolektivu (skupinky do 10 dětí) je obrovským motivačním prvkem právě přítomnost ostatních. Děti se nechají úspěchem druhých velmi rychle strhnout, což je pro ně významným hnacím motorem. Tento motivační faktor při individuálních lekcích také odpadá,“ popisuje rozdíly mezi individuální a skupinovou výukou Štěpánka Štrougalová s tím, že při individuálních lekcích může být na škodu i fakt, kdy rodiče nemají možnost porovnat schopnosti svého dítěte s ostatními, a tak třeba nemůžou objektivně zhodnotit, zda chtějí po svém dítěti moc, nebo ho naopak (třeba ze strachu) v rozvoji zbytečně omezují.
Přesto podle trenérky nastávají situace, kdy jsou individuální lekce plavání pro předškoláky velmi vhodné a lze je jen doporučit.

Kdy zvolit „individi“

Tady je 5 příkladů situací, kdy možnost individuální výuky pro předškoláky rozhodně oceníte: 

1. Vaše dítě je bojácné, možná po nepříjemné zkušenosti s vodním prostředím.

V tomto případě je zapotřebí řešit situaci co nejdříve, aby se v dítěti neusadil strach z vody. Budete překvapeni, jaké zázraky a pokroky trenéři při individuální výuce dokážou. V každém případě je nutné obrnit se trpělivostí a radovat se z každého sebemenšího úspěchu. „Strach, neúspěch nebo úzkost jsou stavy, které mohou blokovat centrální nervovou soustavu. Tím je narušena motorická funkce a schopnost určité koordinace pohybů. I když dítě třeba daný pohyb na suchu dokáže, ve stresu není schopno jej ve vodě udělat. A už vůbec není schopné učit se něco nového,“ upozorňuje Štěpánka Štrougalová s tím, že každý zkušený trenér se proto snaží před jakýmkoliv novým učením nejprve odbourat tuto úzkost. Pozná její příčiny i projevy. Situaci si zmapuje a zvolí konkrétní metodickou řadu. Krok po kroku pak tyto negativní stavy odstraňuje a spolu s rodičem i dítětem hledá především pozitivní zážitky. Ty vyvolávají spokojené pocity a odbourávají strach. Po jeho překonání se mohou společně učit nové plavecké dovednosti.

2. Jedete za pár týdnů s malým dítětem k moři

…a s hrůzou jste si uvědomili, že vlastně nevíte, co a jak bezpečně se svým dvouletým človíčkem u vody dělat. V tomto případě vám trenéři mohou nabídnout intenzivní minikurz skládající se ze 3 až 5 lekcí, kdy budou především vám, rodičům, vysvětlovat, které všechny prvky můžete zařadit, aby byl váš pobyt s dítětem u vody bezpečný. Dozvíte se, jak zajistit, aby se vás potomek nedržel stále kolem krku, jak se chovat a na co dávat pozor ve vlnách, které plavecké pomůcky jsou přesně vhodné pro jeho věk a pokročilost, zda použít plavecké brýle … a určitě vám trenéři dokážou odpovědět i na další otázky.

Tip: Individuální kurz bude určitě vítanou pomocí také pro prarodiče, kteří se chystají poprvé sami s malými vnoučaty k moři. Proto poukaz na něj může být i vhodným dárkem.  

3. Sám rodič má strach z vody a nechce ho přenášet na dítě

„Ano, i tato situace může nastat. U plavání malých dětí se vždy kurzy organizují za přítomnosti rodiče. U některých rodin se ale může stát, že není, kdo by dítě do vody doprovázel. Samozřejmě to může být ze strany rodičů i zdravotní důvod. Pak jsou individuální lekce jedinečným řešením,“ dává další příklad Štěpánka Štrougalová.  

4. Individuální výuka vám vyhovuje spíš než skupinová

„Některým lidem vyhovují individuální tréninkové lekce bez dalších účastníků mnohem víc než skupinové. Přinášejí jim potřebný pocit klidu, dokážou se lépe soustředit, a tento způsob výuky vyhovuje i jejich dětem. Pak není, co rozmýšlet, a individuální kurzy pro ně budou ideální volba,“ dodává na závěr Štěpánka Štrougalová z plaveckého centra Juklík a všem zájemcům o kurzy plavání vzkazuje: „Ať už se rozhodnete pro skupinovou výuku nebo pro individuální, důležité je, aby vám a vašim dětem přinášel pobyt ve vodě vždy hlavně radost!“

Reklama
Váš prohlížeč nepodporuje SVG