Magazín / Aktualně  |  Střední školy

okres Praha a okolí    > > >    změnit region

Přijímací řízení plné novinek se blíží. Deváťáky do škol rozřadí nový algoritmus

Ilustrační foto.

  • Střední školy
  • Anna Vašková
  • 1.2.2024
  • Envato Elements

Přijímací řízení plné novinek se blíží. Deváťáky do škol rozřadí nový algoritmus

Mnoho změn přinese přijímací řízení pro školní rok 2024/2025, které startuje 1. února. Jednou z možností je podání elektronické přihlášky prostřednictvím digitálního přihlašovacího systému Dipsy, který bude podle informací z Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy spuštěn pravděpodobně od 2. do 20. února 2024. Nově si žáci mohou zvolit až tři obory bez talentové zkoušky. Do výsledku přijímacího řízení se nemusí započítávat známky z předchozího vzdělávání. Uchazeči budou na střední školy přirazeni podle výsledků přijímacího řízení a podle vlastních priorit uvedených na přihláškách.

Přihlášky lze zaslat elektronicky prostřednictvím Dipsy, v podobě výpisu vytištěného ze zmiňované stránky nebo tiskopisem stanoveným ministerstvem.

Obory v přihláškách musí být vyplněny v pořadí dle priority, tzn. od nejpreferovanějšího po nejméně preferovaný. Na všech odeslaných přihláškách musí být školy seřazeny stejně, aby algoritmus mohl správně vyhodnotit výsledky přijímacích řízení.

Od 10. do 14. května se mohou uchazeči seznámit s podklady rozhodnutí na webových stránkách Dipsy a ve škole. Výsledky prvního kola budou zveřejněny 15. května. Odvolat se mohou žáci například z důvodu chybného zadání či narušení v průběhu zkoušky do tří dnů od zveřejnění seznamu přijatých a nepřijatých.

Pravidla pro konání přijímacího řízení ve druhém kole jsou obdobná, jako v kole prvním, pouze se nekoná (ale povinně se zohledňuje) jednotná přijímací zkouška. Do 20. května ředitel školy vyhlásí kritéria přijímacího řízení na webu školu či v portálu Dipsy a do 24. května uchazeči vyplní přihlášku. Výsledky druhého kola řízení budou k dispozici 21. června.

Do třetího kola lze zaslat libovolné množství přihlášek.

Jak funguje nový algoritmus přijímacího řízení, je vysvětleno ve videu.

Více informací se nachází na stránkách https://edulk.cz/zaci-a-rodice/prijimaci-rizeni či https://www.prihlaskynastredni.cz/.