Králík zakrslý vypadá na první pohled velice roztomile. Proto po něm touží spousta dětí. Pokud jej domů pořídíte, musíte se o něj neustále starat a hlídat jej vždycky, když ho pustíte z klece ven. Je totiž velice zvídavý, takže chce pořád objevovat nové věci.
Křeček nebo morče patří mezi klasické domácí mazlíčky. V poslední době je velice oblíbený také králík zakrslý. Už na první pohled působí velice roztomile. Pokud však uvažujete, že dítěti králíka domů pořídíte, musíte si uvědomit, že je třeba se o něj starat každý den. Nestačí mu jen doplnit misku s jídlem a vodou. Ač by se to na první pohled nemuselo úplně zdát, králík je poměrně společenské zvíře. Cítí se nejlépe v místnosti, kde jsou i další lidé.
„Králíčka je nejlépe koupit od chovatele, případně z obchodu, kde znají původ králíčka a jeho stáří. Při výběru je důležitý zdravotní stav mláděte, jeho stáří a původ – aby byl opravdu zakrslý. Co se týče zdravotního stavu, nikdy nekupujte králíčka s průjmem, slzícími očky nebo náznakem rýmy. Je důležité, aby byl čilý a čistý. Prohlédněte také zuby, aby nepřerůstaly,“ uvádí chovatel Jindřich Šíp s tím, že králík je živé zvíře, které potřebuje každodenní péči. „Je to nový člen rodiny. Je slyšet, někdy i cítit (záleží na Vás a hygieně). Vyžaduje pozornost, potřebuje svůj prostor,“ pokračuje.
Péče o králíka začíná čištěním klece. Ideální je podle Jindřicha Šípa naučit ho na záchůdek a je to pak snazší. Pravidelné očkování a stříhání drápků s vyčesáváním dle potřeby je také nutností. „Hlavní starostí je pak krmení. Základem stravy je seno. To by měl mít králík stále dostupné, samozřejmě kvalitní. Stejně důležitá je čerstvá pitná voda, také ideálně stále přístupná. Přidáváme krmiva v menším množství, nepřekrmujeme. Ideální jsou krmiva s velkým procentem vlákniny ve složení. Těchto krmiv je nepřeberné množství. Granulované, extrudované, míchané atd.,“ vyjmenovává chovatel.
„Dalším vhodným krmivem pro dospělé králíky je čerstvá mrkev, petržel, celer, bylinky, řepa, kedlubny, jablíčka, různé druhy trav atd. Vše je potřeba dávat v přiměřeném množství a zvykat králíka na příjem těchto dobrot, což ostatně platí snad o každém krmivu. Pamlsky jen v malém množství a ideálně zase přírodní, anebo z kvalitních surovin. Králíci milují například zeleninové krokety nebo pochoutky z vojtěšky, mrkve a červené řepy. Nevhodné je tvrdé sušené pečivo (rohlík, chleba atd.),“ upozorňuje.
Králík se snese s většinou dalších zvířat
Nad králíkem mimo klec je potřeba stálý dozor. V bytě je nebezpečí překousání kabelů a poškození nábytku, venku zase únik králíka, případně mu může ublížit jiné zvíře.
„Králík potřebuje dostatek prostoru. Ideální je možnost výběhu. Nemá rád prudké střídání teplot. Potřebuje suché prostředí bez průvanu. Vadí mu přímé slunce. Musí mít vždy možnost úkrytu,“ poznamenává Šíp s tím, že králík je bezproblémový.
„Snese se s většinou zvířat. Psem, kočkou i dalšími. Jde jen o to, aby ony neublížily jemu. Nejblíže králíkovi je morče. Často se i chovají spolu, pokud je dost prostoru. Jde to, i když to není úplně ideální. Nevhodný je lovecký pes, dravé šelmy atd.,“ zdůrazňuje chovatel.
Finančně není králík náročný. Pořizovací náklady jsou asi nejvyšší. „Zde především na kvalitní zařízení. Dále pak podestýlka, krmivo, které jsou dostupné pro každého. Veterinární péče také není náročná,“ ubezpečuje Šíp.
Králíci se očkují proti moru a myxomatóze králíků. Jednou až dvakrát ročně podle druhu vakcíny. „Mláďata králíků často trpí průjmovými onemocněními. Těm se dá většinou předejít vhodným krmením a péčí. U dospělých králíků je často problém v překrmování a nevhodném krmivu, takže zase jen lidská péče,“ říká Šíp.
„Zastřihování drápků a odčervování beru za samozřejmost. Časté jsou kožní problémy – dravčíci atd – ale zde je většinou snadná léčba. Přerůstání zubů je také častý problém – zde je potřeba obrušování – tedy seno, případně větvičky – pokud jde ale o genetickou vadu, musí ji řešit veterinární lékař,“ uzavírá chovatel s tím, že králíci žijí většinou osm až deset let.