ČR

Fotbaláci. Tak se jmenuje desetidílná série, která se ve Španělsku s milionem a půl prodaných výtisků stala dětským bestsellerem a byla přeložena do řady dalších jazyků. První díl nyní vychází i v češtině.

Jak může rozhodčí usnout uprostřed zápasu? A co když se to stane ve dvou zápasech po sobě? Jmenuju se Francisco, ale všichni z týmu mi říkají Pešku. Brzo oslavím jedenácté narozeniny a právě jdu kopat nejdůležitější penaltu v dějinách Soto Alta. Fotbalový klub Soto Alto není jen obyčejný školní tým. My jsme mnohem víc. Jsme Fotbaláci! Uzavřeli jsme tajnou dohodu: nikdo a nic nás za žádnou cenu nerozdělí. Vždycky budeme hrát spolu. Ať se děje cokoli. Takže když se teď stalo to, co se stalo, nezbývá nám než jednat a vyřešit tu nejpodivnější záhadu v dějinách fotbalu. Dřív, než to bude mít strašlivé následky pro náš tým.

Záhada usínajících rozhodčích je první ze série fotbalových detektivek. Druhý díl Záhada sedmi gólů do vlastní branky připravuje Nakladatelství Host na jaro 2019.

Publikace je určena pro čtenáře od devíti let.


Roberto Santiago je španělský spisovatel, scenárista, režisér a dramaturg, který napsal již přes dvacet románů pro děti a mládež. Proslavil se desetidílnou sérií Fotbaláci (2013), která se ve Španělsku s milionem a půl prodaných výtisků stala dětským bestsellerem a byla přeložena do řady dalších jazyků —první díl vychází nyní i v češtině. Letos se do španělských kin dostala také filmová podoba prvního dílu série.

V roce 2017 napsal Roberto Santiago svůj první román pro dospělé Ana, který Nakladatelství Host vydává v českém překladu již 25. října. 

Europapress.es
V této neotřelé a vizuálně působivé sérii se ústrojně propojují ilustrace, komiks a  vyprávění, pro které je typický čtenářsky přístupný a zábavný jazyk a závratné tempo. Dětští čtenáři si knihy rychle velmi oblíbili. 

Roberto Santiago
Ta myšlenka je ve skutečnosti velice jednoduchá: vzít dvě ingredience, fotbal a tajemství, a přidat je do příběhu, jejímiž hrdiny jsou děvčata a chlapci. A který bude kromě dobrodružství pojednávat o základních hodnotách, jako je práce v týmu, respekt a solidarita k těm, kdo jsou odlišní, soužití osob z rozličných prostředí. Mladí čtenáři tak nejenže stráví příjemné chvíle nad knihou, ale naučí se také některé důležité věci, které jim mohou být užitečné v běžném životě. 

Nakladatelství Host
Série velice zdařile pěkně kombinuje psaný text a komiks, čímž získává na spádu a na atraktivitě. I samo vyprávění z pohledu jedenáctiletého kluka je velice blízké malým čtenářům, objevují se v něm slangové výrazy, mnohdy je vtipné a až kousavě výstižné. Autor velice dobře charakterizuje jednotlivé postavy.