ČR

Když se zamiluje houseňák, dějí se věci. Půvabná kniha Ester Staré s krásnými ilustracemi Milana Starého zavede do tajuplného hmyzího světa a pohladí po duši nejen dětské čtenáře.

Nová kniha známé autorky dětských titulů Ester Staré nazvaná Ó, ó, ó, vajíčko! bude určitě patřit k úspěšným titulům pro děti. I proto, že není jenom pro ně, ale že se jí budou chtít potěšit rovněž jejich rodiče. A sice jejími verši a krásnými obrázky, či si budou chtít poslechnout CD s písničkami a textem. 

Anotace knihy
Veršovaný příběh z hmyzí říše je vyprávěním o velké lásce a odhodlání. Houseňák Pepík putuje za svou vyvolenou a nic ho nezastaví. Inspirací pro jednotlivé postavy byli skuteční brouci, včely, larvy a zejména motýli, protože jejich životy jsou často velice dramatické a plné překvapivých skutečností.

Součástí bohatě ilustrované velkoformátové knihy je CD s písničkami a dramatizovaným textem. Dobrodružný příběh spolu s dětmi vypráví a zpívá Martha Issová. Album je autorským dílem Beaty Hlavenkové a Patrika Hlavenky. Čtěte, prohlížejte, poslouchejte, zpívejte!

O autorech
Ester Stará píše knihy pro děti a zároveň pracuje jako speciální pedagožka, logopedka. Své zkušenosti z praxe využívá jak při psaní knih zaměřených na komunikační dovednosti dětí, např. Mařenka už říká Ř! (65. pole), tak při psaní pohádek a příběhů. Získala řadu ocenění, mezi nimi např. Zlatou stuhu za titul Chrochtík a Kvikalka na cestě za blýskavým prasátkem (65. pole). Mezi její další tituly vydané v nakladatelství 65.pole patří Dušinka, víla věcí (2013), Koho sežere vlk? (2017), Největší přání (2017) a Dům za mlhou (2. vydání, 2019). 

Milan Starý vystudoval PedF Univerzity Karlovy, obor český jazyk, výtvarná výchova. Ve spolupráci s předními českými nakladatelstvími a periodiky ilustruje knihy pro děti i dospělé. Je členem Klubu Ilustrátorů dětské knihy a obdržel řadu ocenění, např. SUK 2009 – Cena ministryně školství, tělovýchovy a mládeže a SUK 2010 – Cena Noci s Andersenem. Pro nakladatelství 65. pole ilustroval tituly Ekonomie dobra a zla (Tomáš Sedláček), Dům za mlhou (Ester Stará), Mařenka už říká Ř! (Ester Stará) a mnoho dalších. 

Ukázka z knihy Ó, ó, ó, vajíčko!:
Hola, hola, hola! Pod listem kdosi volá. Pospěš rychle blíž, budeš mrkat, to si piš.

ó, ó! Je to vajíčko! Z něj se line slabý hlásek. Kdo to může být?

Kuře? Vrána? Ptakopysk? Konipásek?

Tiše, ať má klid. Našlapujte zlehka na špičky. K vajíčku se blíží sudičky.

První se na chvíli zasní, ruku k němu zvedá. Budeš silný, chrabrý, krásný. Pomůžeš, kde třeba.

To je vedro, to je hic! Jenom řeknu, co mám říct, a hned zmizím, kde je chládek. Budeš hnusnej jako zadek!

Být třetí je fakt paráda. Dvě různé předpovědi! Naštěstí mě něco napadá:

Nebudeš ten, co v koutě sedí!

Zmámený touhou vydáš se vpřed, nesličná tvář, však duše krásná. Dobrým skutkem změníš se co nevidět. Snad je ti má věštba jasná.

Hola, já jsem Pepík! Skořápku jsem přefik a jsem konečně venku!

Hleďme na housenku! Vlastně na houseňáka. Moc krásy nepobral, a šarmem taky nenaláká. Prostě počkáme, co bude dál.

Jsem úžasná, jen se dívej: lesklá křídla, útlý pas, v očích mi plane zvláštní jas, pohyby ladné, omamný hlas, štíhlé nohy... Chceš vidět mě zas.

Svištím vzduchem, skluz a toč. Miluješ mě. Jen já vím proč. Neváhej a za mnou se vydej!

Hele, hele! Viděli jste ji? Kdo je ta krásná žena? Jen s ní životem plout si přeji. Je moje vyvolená.