ČR

Propast nejen jako přírodní úkaz, ale také jako metafora strachu je ústředním motivem nové dětské knihy od spisovatelky Lenky Juráčkové a ilustrátora Tomáše Kučerovského.

Dvanáctiletý Jirka je obyčejný kluk, který koktá, ale už se tím netrápí. Během návštěvy u dědy mu změní život záhadné Vracovské jeskyně, kde se v minulosti ztráceli lidé. Po výletě do jeskynního komplexu se Jirkovi začínají dít podivné věci a současnost se prolíná s událostmi z roku 1913. 

Spisovatelku a básnířku Lenku Juráčkovou, která vystudovala češtinu a historii, inspiroval vlastní zážitek z dětství. Na školním výletě poblíž moravských lázní sama kdysi shlížela do nitra země. „Fascinovaly mě bledé vápencové skály a zlověstné ticho všude kolem nás,“ vzpomíná Juráčková. 

Obraz bezedné hlubiny s ní pak zůstal a začala ho vnímat jako metaforu vlastních strachů a obav. „Proto jsem Jirku na jeho dobrodružství vybavila tím, co pomáhalo zdolávat propasti i mně: milující rodinou, kamarády, snahou vyždímat ze sebe poslední zbytky odvahy a sil,“ říká. 

Smyšlenou Vracovskou propast inspirovala skutečná Hranická propast, zvaná též Macůška, a nádherná okolní příroda. Do příběhu Juráčková zapojila informace ze starého herbáře nebo z nejstarší písemné zprávy o Hranické propasti z roku 1580. 

Lenka Juráčková (1974) začínala jako básnířka: nejprve publikovala v literárních časopisech a antologii Sto nejlepších českých básní 2012. V roce 2008 jí vyšla sbírka Sukně s hnědavými suky, o šest let později vydala soubor Čemeřice. Za básně z této sbírky byla nominována na Drážďanskou cenu lyriky. Věnuje se také próze pro dospělé i pro děti, v roce 2015 vydala román Lizucha, o rok později vyšel dětský příběh Kam zmizela Anna? 

Tomáš Kučerovský (1974) je přední český kreslíř, ilustrátor a autor komiksů. Absolvoval fakultu architektury brněnského VUT, pracoval jako hlavní grafik v herní společnosti. Je spoluzakladatelem komiksového sborníku Aargh!, autorem novinových stripů i knižních ilustrací.


Propast
Lenka Juráčková
Ilustrace Tomáš Kučerovský
80 stran, vázaná, 199 korun