ČR / KROMĚŘÍŽ

Národní památkový ústav vydal knihu Petra Hudce Tajemství Libosadu, která je určena dětem i rodičům. Veřejnosti byla představena v kroměřížské Květné zahradě na vernisáži ilustrací Elišky Chytkové, které v Palmovém skleníku můžete obdivovat do konce prázdnin.

„Všechno si pamatujeme.“
„Pamatujete co? Kdo to mluví?“ zeptal se Robert.
„My stromy. Jsme tu od počátku. Pamatujeme, jak zahrada vznikla, svědčíme o tom, jak trvá. Dotkni se kmene a uvidíš. Bude to jen okamžik.“

Hlavním hrdinou příběhu je Robert, který je v Kroměříži na prázdninách u prarodičů. Při návštěvě Květné zahrady se díky paměti stromů ocitá v době jejího zbudování. Má možnost objevovat podobu, významy a krásu zahrady v míře, jak to její dnešní stav bezezbytku neumožňuje. Prostředkem k tomu jsou setkání s kamarády Bohdankou a Johanem i dalšími lidmi: zahradníky, umělci, urozenými hosty a dokonce i budovatelem Libosadu biskupem Karlem. Současně v Robertově příběhu ožívají a znovu se odehrávají staré mýty.

Poutavý příběh je doplněn působivými a poetickými ilustracemi Elišky Chytkové. Eliška Chytková (*1988) je absolventkou Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Její absolventský animovaný film O šunce se nominoval do soutěže na festivalu v Cannes. Nejčastěji vytváří ilustrace, podílela se například na knize o Miloslavu Stinglovi, která v roce 2017 získala ocenění Magnesia Litera. S jejími ilustracemi se návštěvníci kroměřížského zámku a Muzea umění Olomouc mohli setkat u speciální mobilní aplikace Sen biskupa Karla. 

Knihu je možné zakoupit si v návštěvnickém centru Květné zahrady a v Arcibiskupském zámku v Kroměříži, nebo si ji objednat v e-shopu Národního památkového ústavu.