FRÝDEK-MÍSTEK

Frýdek-Místek měl v minulosti svou zoo přímo v centru města v blízkosti řeky Ostravice. Její areál však byl dlouhé roky opuštěný. Nyní několik nadšenců faunapark obnovuje. Petr Dvořáček v rozhovoru přibližuje, jakými změnami park prošel, co všechno se už povedlo, jaké akce tady pořádají či jaké jsou výhledy do budoucna.

Co vás vedlo k myšlence obnovit faunapark ve Frýdku-Místku?
Před víc jak sedmi lety kamarádka Petra Vlasáková sdílela na sociálních sítích fotografii pergoly. Připomenula mi tím vzpomínky z dětství a na dávno zapomenutý frýdeckomístecký zoopark. Oba jsme se shodli, že by bylo dobré park obnovit. Dali jsme dohromady partu nadšenců a začali plnit náš sen. 

Pamatujete ještě zoo, která na tomto místě kdysi fungovala. Co se vám vybaví, když si na ni vzpomenete? Co se vám v zooparku nejvíce líbilo? Jak často jste do něj chodil?
Ano, chodil jsem do frýdecko-místeckého zooparku jako malý chlapec s rodiči poměrně často. Bylo to krásné místo plné pohody a ponaučení. Spousta stromů a zvířat. Jako první zvíře se mi vybaví pes dingo, který měl svůj výběh u stodoly, nedaleko starého vchodu. Bylo zde spoustu zvířat. Lama, koza, poník, oslíci Aksa a Azor, velbloud Sumatra, dikobraz Lešek; medvídek Mýval Macko, medvěd brtník Míša, páv Pavi, spousta vodního i exotického ptactva, rybiček a různých hlodavců. Taky zde byl krásný kolotoč a další atrakce pro děti. 

Co všechno jste už udělali kolem obnovy faunaparku? Co z toho vám zabralo nejvíce práce?
Počátky nebyly snadné. Neměli jsme žádné peníze, ale o to větší bylo odhodlání. Mnoho lidí nevěřilo, že to dokážeme. Museli jsme založit spolek, transparentní účet, požádat o sbírku. Proběhlo desítky jednání. V samotném parku jsme udělali spoustu práce.
Vysekali jsme několik tatrovek náletových dřevin. Ošetřili všech sto stromů v parku (www.stromypodkontrolou.cz). Obnovili zarostlé chodníky a opravili mostek přes vyschlé jezírko. Vyklidili stodolu, opravili provizorně střechu a obnovili podlahu. Ve stodole tím vznikl sál a zázemí pro akce v případě nepříznivého počasí. Loni jsme stodolu elektrifikovali. Opravili jsme rovněž střechy garáže, červeného domečku, bývalé klubovny a vrátnice. Zajistili jsme materiál na výrobu a smontovali 50 zámeckých laviček úplně zdarma. Vybudovali jsme dvě bylinkové zahrádky, kompostér a nádrže na jímání dešťové vody. Opravili jsme a spolu s Vámi i natřeli plot kolem Faunaparku. Vybudovali zázemí pro dílničky a spolek v budově bývalé vrátnice. 
Ve Faunaparku pořádáme pravidelné workshopy, uspořádali jsme desítky kulturních a naučných akcí pro veřejnost. Naše naučné programy pravidelně ve Faunaparku navštěvují děti mateřských a základních škol.  

Když se člověk dneska přijde podívat do areálu faunaparku, jsou v něm už viditelné změny oproti tomu, jak vypadal, když se o něj dlouhou dobu nikdo nestaral?
Přijďte se přesvědčit na vlastní oči. 

Na čem momentálně pracujete? Co se v těchto dnech děje ve faunaparku?
Aktuálně budujeme stupňovité hlediště ve stodole, tak ať všichni diváci našich akcí dobře vidí na jeviště. Rozšiřujeme témata našich naučných programů pro děti mateřských a základních škol. Budujeme i interaktivní naučnou stezku kolem plotu na téma ekologie. Připravujeme její další části zaměřené na témata příroda a historie. V atriu vrátnice chceme vybudovat multifunkční místnost, ať můžeme fungovat i v zimě a naši nejmenší návštěvníci se mají kde ohřát. Letos konečně vybudujeme květnou louku. Chceme rozmístit a upevnit lavičky. Pokusíme se opravit pergolu. Opravit asfaltové chodníky, namalovat hry a skákací stezku na chodník. Vybudovat chodník bosou nohou a další herní prvky pro děti. Velká výzva bude generální oprava střechy stodoly. Plánujeme začít budovat zázemí pro zvířata. Rádi bychom znovu zprovoznili rybník. Určitě budeme pokračovat v pořádání různých akcí a přednášek v parku pro děti i dospělé. 

Kteří lidé se podílí na postupné renovaci faunaparku? Jakým způsobem tady pracují?
Faunapark nemá žádného zaměstnance. Vše, co jsme doposud v parku vybudovali, je díky tisícovkám hodin dobrovolné práce desítek dobrovolníků. Obdivuji jejich nadšení a děkuji jim tímto za nezištnou pomoc Faunaparku. Ten nevládne velkým rozpočtem, ale dlouhodobě dokazujeme, že za málo peněz je možno udělat hodně muziky. Náš projekt můžeme realizovat i díky podpoře donátorů a sponzorů. Za všechny si dovolím poděkovat Statutárnímu městu Frýdek-Místek a společnosti SLEZAN HOLDING a.s.
Vše, co pro park děláme, je dobrovolné. Park nemá žádného zaměstnance. Každou vydělanou korunu investujeme do rozvoje a aktivit v parku. Pokud chcete, můžete nám pomoci finančním darem, nebo fyzicky na dobrovolnických brigádách na www.zoofm.cz. Hledáme do našeho týmu nadšence se vztahem k přírodě, zvířatům a dětem. Zahradníky. Chovatelé zvířat. Potřebujeme i řemeslně zručné parťáky. Rádi přivítáme i kouzelné babičky a dědečky co by třeba jen četli dětem pohádky. Ve Faunaparku se může realizovat každý.

Blíží se jaro. Chystáte na toto období nějaké akce ve faunaparku?
Snad se nám povede uspořádat třetí ročník Hledání velikonočního Vajíčka. Promítání historických fotografii s diskusí na téma Frýdek-Místek za Rakousko-Uherska a Frýdek-Místek za první republiky. Přednášky Mýty o panelácích, Paradoxy životního prostředí Ostravska a Karvinska a Japonsko země vycházejícího slunce. Zajímavá bude i přednáška z vojenské historie našeho města: Svoboda přišla od Ostravy.
Tradiční akce jsou Den s Knihovnou FM ve Faunaparku a dětský den ve Faunaparku. Úžasný jako vždy jistě bude čtvrtý ročník Frýdecko-Místeckého psího dne. Pravidelně se zapojujeme do benefičního festivalu Sweetsen, a sice jeho diskusně přednáškovou částí ve stodole s názvem Sweettalks.
O prázdninách budeme pořádat divadélka pro děti. Můžeme se těšit na frýdecko-místecké premiéry minicirkusu Pronitka a pohádku Koza Roza divadla Pimprlata z Prostějova. Prázdniny zakončíme velkým Faunaparkovým bubnováním společně s ostravskou skupinou Rytmy. Podrobnosti o akcích naleznete na webu a facebooku Faunaparku. 

O které z akcí by měl být největší zájem? Které podle vás budou patřit k hlavním lákadlům?
Snažíme se, aby byla každá akce lákavá. 

Pokud se podíváme dál do budoucna, jak by ve vašich očích měl faunapark jednou fungovat a co všechno by měl návštěvníkům nabízet?
Chceme, aby ve Faunaparku byla klidová zóna a zákoutí s lavičkami. Minizoo se zvířaty nenáročnými na chov jako jsou kozy, ovce, slepice, kachny a samozřejmě pávi. Budujeme kontaktní park, kde bude možné zvíře pohladit, půjčit, vyvenčit. Plánujeme dětské hřiště. Edukační centrum a naučnou stezku o přírodě, ekologii, ochraně životního prostředí. I nadále budeme pořádat vzdělávací akce a kroužky, společenské akce, koncerty, divadlo, letní kino. Naším snem je i kavárnička. 

V čem se bude lišit od klasických zoologických zahrad? Jedna z nich je nedaleko v Ostravě. Takové ale zřejmě nebudete chtít konkurovat, že?
V žádném případě není našim cílem vytvářet na tak malém prostoru v centru Frýdku-Místku zoologickou zahradu. Cílová skupina jsou obyvatelé Frýdku-Místku a blízkého okolí. Chceme vybudovat pohodové místo, kde by se lidé cítili dobře, odpočinuli, ale i něčemu novému se naučili. Park přímo vyzývá pro piknik na lavičce nebo na dece. Od komerčních projektů se odlišujeme srdcem, nadšením a tím, že nás to baví. Přináší nám radost, když se návštěvníci baví a mají radost. 

Co by v budoucnu pak mělo lidi lákat k tomu, aby faunapark navštěvovali?
Budeme pokrčovat v nastoleném trendu. Primárně chceme, aby návštěvníci parku nebyli pasivně baveni, ale dokázali se v parku i sami pobavit. Tedy nikoli: „Bav mne!“, ale „Bavme se!“ Aby lákadel pro návštěvu Faunaparku bylo v budoucnosti co nejvic, může ho kdokoli podpořit, například zde.


FOTOGALERIE