ČR

Místo klasických sedaček a kupé čtyři kinosály a osm interaktivních místností. Tak vypadá Revolution train, protidrogový vlak, který jezdí postupně po České republice, Německu a Slovensku a interaktivním, poutavým programem upozorňuje na drogovou problematiku mladistvých. Autor projektu Pavel Tůma v rozhovoru popisuje, jak tento projekt vznikal, jaké jsou na ně ohlasy lidí, kteří do tohoto vlaku někdy nahlédli či jaké novinky chystá v nejbližší době.

Kdo přišel s myšlenkou Revolution trainu a co jej k tomu vedlo?
Se samotnou myšlenkou jsem přišel již v roce 2000. Vedla mě k tomu smrt kamaráda, který se předávkoval pervitinem. 

Jaké byly počátky tohoto projektu? Co bylo vůbec nejnáročnější v začátcích?
Vývoj protidrogového vlaku nebyl lehký. Provázely ho byrokracie, naschvály i korupce…a samozřejmě nedostatek financí. Do dnešní podoby se dostal až v roce 2015. 

Revolution train je speciálně upravený vlak. V čem se liší od klasických vlaků, na které jsou lidé zvyklí z běžného provozu?
V klasickém vlaku jsou sedačky, kupátka … v Protidrogovém vlaku to tak nudné není. Najdete zde čtyři kinosály, osm interaktivních místností a celý vlak je opancéřovaný a stříbrný. Rozhodně ho na nádraží nebo na cestách po kolejích nepřehlédnete. 

Bylo náročné takové soupravy sehnat nebo je patřičně upravit, aby mohly sloužit pro potřeby Revolution trainu?
Ano. Vlak jsme stavěli přes 10 let. Jsou to staré německé a české poštovní vozy, které se velmi špatně shánějí. Renovace trvala několik let. 

Co všechno lidé uvnitř jednotlivých vagónů uvidí? Je v nich něco, co je zvlášť působivé?
V kinosálech a interaktivních místnostech návštěvník zažije skutečný příběh, jak snadné je propadnout drogám a jak těžké je se závislosti zbavit. 

Máte statistiku nebo alespoň odhad, kolik lidí už nahlédlo do vašeho vlaku? Jaké od nich máte ohlasy? S jakými pocity, dojmy či ponaučením tuto soupravu opouštějí?
Program navštívilo více jak 160 000 návštěvníků, které program velmi zaujal tím, že je zábavný, interaktivní a zároveň dává prostor k přemýšlení nad nebezpečím legálních a nelegálních drog. 

Drogová problematika mladistvých je určitě vážné téma a nemělo by se brát na lehkou váhu. Revolution train představuje určitou prevenci v tomto ohledu. Čím se hlavně odlišuje od jiných akcí, iniciativ nebo subjektů, které se snaží bojovat proti tomuto nešvaru?
Liší se především svojí originalitou. Dokáže mladistvé zaujmout, že s nimi jedná na stejné „vlně“. Nejde o nudnou přednášku, ale skutečný příběh. 

Revolution train postupně navštěvuje jednotlivé stanice po České republice. Podle čeho určujete, kde všude tento speciální vlak zavítá?
Nyní stojí vlak v Praze a máme program pro rodiny s dětmi. Do konce prázdnin mají jedinečnou možnost naučit se čelit nebezpečím a rizikům závislostí a získat tyto znalosti v rámci originální vzdělávací hry Policejní pátračka. Program je ve spolupráci s Policejním muzeem a Národní protidrogovou centrálou. Na začátku září se pak Protidrogový vlak vydá do středních a západních Čech a v listopadu se z Německá vrátí do Čech přes sever a pojede na Moravu a Slezsko a následně na Slovensko. 

Když byste se ohlédli v čase zpátky dozadu, co považujete za největší přínos tohoto projektu? Máte nějaké výsledky, kterými byste se mohli případně i pochlubit?
Největším přínosem jsou dopisy od nadšených dětí, učitelů i rodičů. Jak se jim program líbil a pomohl. Máme i reakci žáků, že díky našemu programu změnili názor na vyzkoušení drogy. Dalším úspěchem je první místo v národním kole Evropské ceny prevence kriminality.