ČR

Součástí tělesné výchovy na základních i středních školách bývají v zimě i lyžařské kurzy. Většina dětí se na ně těší, protože si odpočinou od školy, zažijí tady spoustu legrace a ještě stráví týden v krásném prostředí na horách.

Každé ráno místo do školních lavic na sjezdovku. Tak to vypadá, když se děti zúčastní se školou lyžařského kurzu. Ty, které lyžují pravidelně, si týden náramně užijí. Začínající ale také nepřijdou zkrátka. Naučí se alespoň základy. Instruktor Jakub Nykl v rozhovoru mluví o tom, jak by měli rodiče své děti na takovou akci připravit a co by hlavně neměli podceňovat. 

Probíhá zimní sezona. Některé děti se v jejím průběhu zúčastní lyžařských kurzů. Mohou je na ně rodiče nějak připravit?
Ideální je, když rodiče svým dětem zaplatí pár individuálních lekcí v lyžařské škole, dítě se rozlyžuje, vzpomene si na spoustu věcí nebo se naučí důležité základy, které mu pak ulehčí první dny na kurzu. 

Co všechno je třeba udělat, než rodiče pošlou dítě na lyžařský kurz?
Pokud má dítě své vlastní vybavení, je důležité ho dát odborně seřídit a naservisovat. V případě, že dítě nemají žádné vybavení, není třeba si dělat starosti. Všechno se dá dneska zapůjčit. Kupříkladu naše škola půjčuje vybavení dětem na sjezdovce první den kurzu. 

Největší starosti si pravděpodobně dělají rodiče, jejichž děti třeba ještě na lyžích nikdy nestály nebo toho moc odježděného nemají. Čeho hlavně by se měli vyvarovat a na co by si měli dát největší pozor?
Hlavně by se neměli zbytečně stresovat. Pokud se rodiče sami na lyžích necítí úplně jistí, určitě by děti neměli učit sami a měli by je předat do rukou zkušených lyžařský instruktorů. 

Mnozí si jistě pokládají otázku, jakou výbavu mají dítěti pořídit. Na koho by se měli obrátit? Kdo jim v tomto nejlépe poradí?
Dnes existuje spoustu specializovaných prodejen a půjčoven lyžařského vybavení, kde jim jistě rádi poradí. Ideálním řešením je celosezonní půjčovné. My ho poskytujeme na Čeladné. Jedná se o to, že si na podzim za zvýhodněnou cenu vybavení půjčí a na jaře ho opět vrátí. Vybavení je po servise a vybráno na míru přímo konkrétnímu jedinci. 

Lyžování je krásný sport, ale taky při něm hrozí různá zranění. Mezi nejčastější patří zlomeniny nohou či rukou. Co bývá nejčastější příčinou takových zranění a dá se jim nějak předcházet?
Nejdůležitější je mít dobře seřízené vybavení, tak aby mechanismus vázání včas vypínal. Samozřejmostí je i bezpečná a ohleduplná jízda, protože nejvíce úrazů vzniká právě rychlou jízdou, kterou již lyžař nezvládne. 

Někteří rodiče možná i hodně váhají a přemýšlejí třeba i o tom, že by dítě na lyžařský kurz raději nepřihlásili. Je to správné řešení nebo by se rodiče neměli bát děti na výcvik poslat, i když třeba ještě moc lyžovat neumí?
Určitě se není čeho bát. Kupříkladu na našich kurzech učíme již děti od 4 let. A i tak malé děti se naučí lyžovat. Na kurzu se dítě naučí nejen lyžovat, ale naučí se správně chovat na sjezdovce, dozví se o bezpečnosti a hlavně si užije spoustu skvělých zážitků se svými kamarády. 

Na samotném kurzu na horách pak vždycky jsou rozdíly mezi těmi, kteří jsou šikovní a těmi, kterým to tolik nejde. Dá se v tomto ohledu udělit nějaká rada těm, kteří teprve začínají a takovým, kterým to příliš nejde a třeba se tím i trochu trápí?
Nejdůležitější je vydržet. V našich kurzech jsou děti rozřazeny do malých skupinek dle úrovně, schopností a věku. Postupujeme tedy vždy dle konkrétní skupinky. Podobně tomu jistě bude i v jiných kurzech. 

Vzhledem k tomu, že děláte lyžařského instruktora, určitě máte přehled o tom, jak dneska vypadají lyžařské kurzy, na které děti jezdí se školami. Změnily se oproti těm, které pamatujete z doby, kdy jste ještě chodil do školy?
Velice záleží na typu kurzu, na který dítě jede. Naše škola má moderní styl výuky. Již i malé šikovné děti učíme carvingový oblouk, učíme v malých skupinkách dětí a používáme výukové pomůcky, které pomáhají dětem ve správném nácviku stylu. Bohužel stále existují kurzy pořádané základními nebo středními školami, na kterých se učí zastaralým způsobem. 

Jak moc šikovné jsou děti v dnešní době? Co bývá nejnáročnější je naučit, s čím mívají největší potíže?
Nejtěžší jsou začátky. Pokud dítě zvládne koordinovaně a s jistotou zastavit, tak se dá říct, že je vyhráno. Co se týká šikovnosti, tak je poznat, zda dítě dělá nějaký sport nebo pouze sedí u počítače. Dětem, které nesportují obvykle trvá mnohem déle, než zvládnou začátky. 

Lyžařské areály se každý rok pečlivě připravují na sezonu. Některé přicházejí i s různými novinkami. Zohledňují v tomto směru fakt, že k nim jezdí i školy na lyžařské kurzy?
Určitě ano. Důležité je zázemí pro děti, myslím tím vyhřívané převlékárny, kterými disponuje třeba sjezdovka ski Malenovice. Dále je důležité vybavení dětského parku, pomalejší dětský vlek a šikovní vlekaři, kteří dětem pomohou při nástupu na vlek.