ČR

Naučit se kouzlit a čarovat může úplně každý. Ti, kterým se to povede a dokážou pak své kouzelnické umění předvádět i na různých akcích, jako jsou oslavy či společenské události, se mohou těšit na řadu obdivovatelů. Chce to hlavně píli a vytrvalost. Potom se i z dětí mohou stát úspěšní mágové.

Není asi nikdo, kdo by neznal nejslavnějšího kouzelníka Davida Copperfielda. Pro mnohé děti je pak modlou kouzelnická postava Harryho Pottera. Určitě si pak mnozí pokládají otázky, jak je možné, že nechal někoho nebo něco zmizet, jak dokáže číst lidské myšlenky a vědět, na co lidé myslí a podobně. Napadlo vás někdy, že byste mohli podobnými triky zapůsobit a pobavit ostatní třeba na narozeninové oslavě nebo nějaké společenské akci?

Kouzlení je v současnosti poměrně rozšířený druh zábavy, a ne jeden kouzelník potvrdí, že stát se takovým mágem může klidně i menší dítě. Bude k tomu potřebovat především vytrvalost a píli učit se novým trikům a pokud ho skutečně zaujmou, pak už jej jen tak něco neodpoutá od světa magie, čar a kouzel.

Pokud se chcete začít věnovat kouzlení, v prvé řadě je dobré si uvědomit, že je hlavně o šikovnosti a vynalézavosti. V žádném případě to není nic tajemného, byť to tak vypadá, zvláště při světových kouzelnických show, jejichž atmosféru dotváří všelijaké světelné efekty. Když víte, v čem trik spočívá a umíte kouzlo pěkně předvést, budete mít jistě úspěch u publika.

A jak byste měli s kouzlením začít? Každý může zvolit trochu jinou cestu. Můžete se učit od zkušenějších kouzelníků, kteří už mají něco za sebou, další možností je načítat kouzelnickou literaturu a v neposlední řadě můžete mít i své vlastní nápady a fantazii. Každopádně musíte počítat s tím, že kouzelnické umění se neučí snadno. I když to tak na první pohled nemusí vypadat, naučit se jednotlivá kouzla a triky představuje mnohdy pořádnou dřinu a hodiny trénování. A všeobecně se dá říct, že čím náročnější kouzlo se chcete naučit, tím více času budete potřebovat na jeho naučení a pak následné zdokonalování, abyste ho nakonec mohli předvést tak, aby vaši diváci žasli.

Jak se magie dělí
Pokud se chcete věnovat kouzlení, měli byste taky vědět, že se magie dělí na jednotlivé obory. Těmi základními jsou mikromagie, salonní kouzla a jevištní kouzla. 

Mikromagie
Jedná se o magii malých forem, kdy kouzelník sedí u stolu v přímé blízkosti diváků. V USA a Velké Británii se tomuto druhu magie říká Close Up Magic. Pokud se rozhodnete, že váš program bude mikromagický, je vhodné mít na židli vedle sebe kufřík, kde budou všechna kouzla uložena a kam je také ihned po předvedení budete pečlivě ukládat, aby si je divák nemohl prohlížet a odhalit tak jejich podstatu. Dále je pak také dobré mít na stole podložku (např. plsť nebo jiný podobný materiál). Ta zajistí, že se např. nebudou karty a jiné předměty volně klouzat po stole a navíc je vhodná i z estetických důvodů. Do oboru mikromagie patří:
- karetní kouzla
- kouzla s mincemi
- kouzla se zápalkami
- kouzla na uhádnutí myšlených čísel apod. 

Salonní kouzla 
Salonní kouzla jsou na úrovni mezi mikromagií a velkými jevištními kouzly. Jsou to kouzla, která již musí být předváděna s jistým odstupem od diváka a většinou je již kouzelník také předvádí vestoje. Nemusíte však být nutně v nějakém salonu, ale bohatě vám postačí prostředí vašeho pokoje, kde do jedné části umístíte židle pro diváky a v druhé části pak budete čarovat. Patří sem tedy všechna kouzla, u kterých musíte stát a být dál od diváka. u těchto kouzel musíte například palmovat (tajně ukrývat) různé předměty v ruce, vaše rekvizity jsou určitým způsobem "upravené" a podobně. Typickým salonním kouzlem je například i Stuhové trio nebo zmizení šátečku či levitující karty. 

Jevištní kouzla 
Máte-li možnost a chcete-li vystupovat přímo na jevišti, je nezbytné tomu přizpůsobit i svá kouzla. Měla by to být kouzla s různými velkými rekvizitami a pomůckami. Ideálně se do tohoto prostředí hodí kouzla se šátky, s květinami a iluze - přemisťování, mizení či rozřezávání osob.

Mezi jevištními a salonními kouzly však většinou nebývá žádná pevná hranice. 

V dnešní době lze pomoci internetu zcela zdarma nalézt vysvětlení libovolného triku (např. levitace (David Copperfield), zmizení vozu Orient expresu (David Copperfield), chůze po vodě (Criss Angel) aj.). Dále existuje spousta internetových obchodů, kde je možno kouzlo koupit včetně návodu. 

Mezi nejznámější české kouzelníky patří Pavel Kožíšek, Robert Fox či Richard Nedvěd.