ČR

Na co všechno je třeba myslet předtím, než se rozhodnete dítěti pořídit domácího mazlíčka? Především na to, že v domácnosti přibude někdo, kdo bude potřebovat neustálou péči. Zřejmě se z něj stane veliký kamarád, ale občas nastanou i nepříjemnosti.

Takřka každé dítě by dříve nebo později chtělo nějakého domácího mazlíčka. Nejčastěji proto, že jej vidělo na návštěvě u souseda, kamaráda nebo spolužáka a nechce být v tomto ohledu pozadu. Jenže v první chvíli si neuvědomuje, co všechno představuje péče o psa, kočku, želvu, křečka nebo rybičky.

Ano, domácího mazlíčka si jistě brzy oblíbí nejen dítě, ale celá rodina. Ti, kteří nějakého mají, potvrdí, že se stává právoplatným členem rodiny. Proto ho, pokud to jde, s sebou berou na různé výlety, na návštěvy ke známým a třeba i narozeninové oslavy, pokud to ostatním hostům nevadí.

Je třeba si však uvědomit, že ne všude si s sebou můžete vzít domácího mazlíčka. Pokud se člověk vydá na několik dní trvající dovolenou, vyvstává otázka, kdo se o zvíře postará. Pokud nejsou na blízku ochotní a obětaví sousedi, problém je na světě. Ano, kupříkladu pro psy existují psí hotely, ovšem ne každý by dokázal svého psa odložit do takového zařízení. Stejně jako na dovolenou, těžko si zvíře dítě vezme do školy nebo do školky. A pokud chodí rodiče do práce, zůstává mazlíček doma dlouhou dobu sám. V takovém případě pak strádá. 

Zvíře potřebuje neustálou péči
Když už máte doma jakékoli zvíře, musíte na něj neustále myslet. Nestačí mu jen několikrát denně nasypat jídlo do misky a doplnit vodu. Pokud chcete, aby vás poslouchalo, je třeba ho neustále cvičit. Kupříkladu někteří majitelé psů neučí své mazlíčky povelům jen doma, ale chodí s nimi pravidelně na cvičáky. A určitě ne jeden z nich potvrdí, že se mu mnohdy nechtělo, ale přesto nakonec šel, aby měl výcvik smysl. Proto musíte myslet na to, že zvířeti se pak budete muset věnovat i ve chvílích, kdy se vám bude chtít nejméně. Ať už budete nemocní, nebudete se cítit dobře nebo bude venku škaredě a bude třeba mazlíčka vyvenčit. 

Součástí zvířecího života jsou návštěvy u veterináře
Pokud už se u vás zabydlí jakékoli zvíře, musíte počítat s tím, že čas od času s ním budete muset na veterinu. V prvé řadě na různá očkování, kterými musí projít stejně jako lidé. Méně příjemné návštěvy u zvířecího lékaře nastanou ve chvílích, kdy bude mít nějaké zdravotní problémy. A je třeba s nimi počítat. Patří k životu zvířátka stejně tak jako radosti, které s ním budete zažívat. Pochopitelně zdraví vašeho mazlíčka můžete hodně ovlivnit už tím, čím ho budete krmit a jak moc se mu budete věnovat. Ovšem ani dodržování veškerých zásad nezajistí, aby zvíře bylo celou dobu zdravé. Majitelé mazlíčků si musí uvědomit, že právě v době, kdy je jejich zvíře nemocné, je bude potřebovat nejvíce. Navíc některé lékařské zákroky nejsou zrovna nejlevnější. Složitější operace si mohou vyžádat tisíce i desetitisíce korun. 

Co zvířátko dětem dává
Pokud už dítěti pořídíte nějakého mazlíčka, v prvé řadě mu uděláte velikou radost, pokud si ho hodně přálo. S velkou pravděpodobností se stane jeho největším kamarádem, takže se s ním bude dělit o své radosti, ale i starosti. I když zvíře nedokáže mluvit, dovede poznat, jaké pocity prožívají lidé v jeho okolí a hlavně ti, se kterými žije v jedné domácnosti. A jestli se dítě bude o zvířátko správně starat, naučí se pořádku, zodpovědnosti, disciplíně. Pozná, že se musí umět postarat nejen samo o sebe, ale také o tvora, který to sám nedokáže. Potom může mezi dítětem a zvířátkem vzniknout hodně silné pouto.