Při gymnastice zapojíte všechny svaly v těle. Tento náročný, ale krásný sport, nabízí pestrou škálu disciplín. Učí tak pohybové všestrannosti. Gymnasté se tak mohou v dobrém chlubit dobrou fyzickou kondicí.

Gymnastika patří mezi sporty, při kterých se při jednotlivých cvicích zapojují všechny svaly v těle. Ti, kteří se jí věnují pravidelně nebo dokonce závodně, jistě potvrdí, že zlepšuje jejich celkovou fyzickou kondici a pomáhá jim, aby se tak cítili lépe nejen po fyzické, ale i psychické stránce. I když by to tak zprvu nemuselo vypadat, gymnastika je hodně náročný sport. Nejeden trenér potvrdí, že nácvik a pilování jednotlivých dovedností či následných choreografií zabere hodiny náročných tréninků, které dokonale otestují vůli a odhodlání gymnastů a gymnastek.

Pokud se rozhodnete s gymnastikou začít, měli byste se obrátit na nějaký gymnastický oddíl vedený zkušenými trenéry či trenérkami. Je třeba si uvědomit, že nejprve budete muset projít všeobecnou sportovní průpravou. Nikdo nemůže čekat, že ihned zvládne šňůru, přemety či salta. Všechno chce svůj čas. U gymnastiky možná dvojnásob platí, že je zapotřebí odhodlání a trpělivost, než se dostaví první solidní výsledky.

Vzhledem k tomu, že se gymnastika cvičí v tělocvičnách s pomocí různých nářadí, stačí vám tričko, kraťasy a tenisky. Navíc ty při mnoha cvicích ani nejsou třeba. S pořizováním závodních dresů si určitě v začátcích nemusíte dělat těžkou hlavu. Na ty dojde až později, pokud u tohoto sportu vydržíte. Měli byste počítat s tím, že po úvodních trénincích vás mohou trápit namožené svaly. Občas může přijít i nějaký pád a s ním související modřiny.

Pokud ale náročné začátky zvládnete, jistě si časem gymnastiku oblíbíte, protože se díky ní můžete naučit spoustu pohybových dovedností, které na vás budou ostatní obdivovat a někteří možná i trochu závidět.

Obecně o gymnastice
Soutěže v gymnastických sportech se pořádaly už ve druhé polovině 19. století. Sportovní gymnastika patří mezi základní kameny olympijského programu.

Společným znakem sportovních gymnastických disciplín je hodnocení předvedeného sportovního výkonu podle jeho souladu s předpisovou technikou sborem rozhodčích. Výjimkou v tomto směru je olympijský šplh, v němž o vítězi rozhoduje dosažený čas. Jednotlivá gymnastická odvětví se liší podle podstaty charakteristických prvků zařazovaných do sestav a podle použitého sportovního nářadí či náčiní.

V současnosti patří do olympijského programu tři gymnastická sportovní odvětví, a sice moderní gymnastika, skoky na trampolíně a sportovní gymnastika. Dalšími sportovními gymnastickými disciplínami jsou například akrobatická gymnastika, obecná gymnastika, olympijský šplh, sportovní aerobik a TeamGym.

Nejúspěšnější českou a v té době ještě československou gymnastkou všech dob je Věra Čáslavská, která získala sedm zlatých medailí na olympijských hrách. Třikrát se z nejcennějšího kovu radovala také na mistrovství světa ve sportovní gymnastice.

V Česku gymnastiku zastřešuje hlavně Česká gymnastická federace. Moderní gymnastiku a estetickou skupinovou gymnastiku pak Český svaz moderní gymnastiky, o sportovní aerobik se rovněž stará také Český svaz aerobiku.