ČR

Fotbal patří mezi nejmasovější sporty. Děti jej mohou hrát, aniž by byly registrované v některém z fotbalových klubů. V dnešní době už krásnými travnatými hřišti disponují i menší vesnice. Navíc hrát se klidně dá i na malém plácku někde na sídlišti či před domem.

Fotbal patří mezi nejpopulárnější sporty na světě. Pokud chcete, aby jej vaše dítě začalo hrát, veliká výhoda je v tom, že hřiště jsou nejen ve městech, ale takřka i ve všech vesnicích. Minimálně v začátcích fotbalové kariéry tak odpadají starosti s případným dojížděním na tréninky. Na ně může malý fotbalista chodit jednoduše tam, kde to má nejblíže.

Fotbal je hodně oblíbený především u chlapců, ovšem v současné době už ho hrají i některá děvčata, byť jich je daleko méně, než kluků. Navíc mnohé děti chodí hrát fotbal i na hřiště nebo nějaký plácek na sídlišti, kde bydlí, takže se tomuto sportu mohou věnovat bez toho, aniž by byly registrované v nějakém fotbalovém klubu. Děti, které nijak neoslovuje ani neláká, se mu většinou taky úplně nevyhnou. Několikrát si ho totiž zahrají alespoň v rámci tělocviku na základní a později na střední škole či učilišti.

Pokud se však rozhodnete vaše dítě přihlásit do některého z oddílů v blízkosti vašeho bydliště, musíte počítat s tím, že bude pravidelně chodit na tréninky a o víkendech jezdit na zápasy či turnaje. Díky fotbalu dítě určitě získá spoustu kamarádů, zvykne si na to, že je součástí nějakého kolektivu a společně s ostatními spoluhráči se bude těšit z prvních výher. Malí fotbalisté se díky tomuto sportu naučí disciplíně, úctě a respektu k ostatním, což se pak může projevit v jejich chování také ve škole a později v dospělosti. A pokud bude pravidelně trénovat, rozhodně bude mít i lepší fyzickou kondici, než kdyby jen vysedávalo doma u počítačových her či televize.

Vzhledem k tomu, že fotbal patří mezi nejmasovější sporty, nepatří finančně mezi nejdražší. V současnosti si můžete vybrat, jak drahé kopačky dítěti pořídíte. Stejně je tomu u tréninkových triček či dresů a šortek. Pokud se pak trénuje v době, kdy je chladněji, je třeba myslet na teplejší oblečení. 

Fotbal a děti
Jestli dítě začne hrát fotbal, možná bude snít o tom, že z něj jednou bude další Rosický, Ronaldo či Neymar. Samozřejmě, že na špičkovou úroveň se dostane jen málo z nich. Ovšem i jako malí fotbalisté mohou být vzory pro své vrstevníky z okolí. A sice v případech, kdy se vrátí z nějakého turnaje s pohárem či medailemi.

Pro většinu dětí se fotbal stane „jen“ zábavou a vyplněním jejich volného času. Rozhodně se však díky němu nebudou jen tak poflakovat.  Pravidelné tréninky je naučí určitému režimu a zodpovědnosti nejen za sebe, ale za celý kolektiv. Navíc v současnosti mohou i děti hrát na krásných hřištích, které už nejsou výsadou jen větších klubů. Neoblíbená škvára, ze které mívali kdysi fotbalisté odřená kolena, se už v dnešní době nevidí. Spousta hřišť se může pochlubit krásně upraveným trávníkem, popřípadě umělou trávou.