ČR

Florbal se těší stále větší oblibě. Jedná se o rychlý, dynamický sport. Na první pohled se podobá hokeji. Není však tak tvrdý. Hrají ho nejenom muži, ale stále více také ženy.

Florbal patří mezi halové kolektivní sporty. Největší popularitě se těší ve Skandinávii. Proto se není čemu divit, že světové šampionáty pravidelně ovládají hráči ze Švédska, popřípadě Finska. Mezi širší špičku však patří i čeští florbalisté. Se Skandinávií se Česká republika zatím měřit nemůže, ale už i v tuzemsku je tento sport velice populární.

Hraje se speciálními hokejkami, tzv. florbalkami. Zjednodušeně by se dalo říct, že jde o hokej v tělocvičně, ale byť by se to na první pohled nemuselo zdát, mezi oběma sporty je hodně velký rozdíl. Florbal je stejně jako hokej také velice rychlý a dynamický sport, ale rozhodně není tak tvrdý. Není sice vyloženě bezkontaktním sportem, ale na rozdíl od hokeje v něm neuvidíte vrážení na mantinel či tvrdé střety.

Brankáři tady chytají pouze vlastním tělem, hlavně rukami a nohami. Před střelami je chrání speciální brankářský dres, který je vyztužený a helma. Někteří gólmani používají ještě rukavice, aby je míček tolik neštípal, ovšem ne všichni, mnozí jsou zvyklí chytat bez nich.

Stejně jako v hokeji i ve florbale se běžně hraje v počtu pět na pět hráčů v poli. A to na hřišti v hale o rozměrech 40 na 20 metrů.

Pokud chcete, aby vaše dítě začalo dělat nějaký sport a rozhodujete se mezi těmi kolektivními, florbal by mohl být jedním z největších adeptů. V posledních letech se těší větší a větší oblibě. Určitě nepatří mezi ty finančně náročnější. Nejdražšími položkami jsou boty do haly (tělocvičny) a hokejka (florbalka). Jinak stačí kraťasy a tričko. Florbal se totiž hraje vždycky vevnitř, takže je úplně jedno, jak je zrovna venku. 

Florbal a děti
Pokud vaše dítě začne hrát florbal, dostane se mezi spoustu svých vrstevníků, mezi kterými pozná nové kamarády. Navíc florbal nemusí nutně začít hrát vyloženě v nějakém klubu. Existuje mnoho možností chodit do něj jako do kroužku vedeného při základní škole. Na školní úrovni zřejmě budou intervaly mezi jednotlivými tréninky delší, než když bude hrát někde v klubu, kde žáci trénují dvakrát či třikrát týdně. Trenéři z jednotlivých klubů mohou potvrdit, že už i v žákovských kategoriích si ty nejšikovnější malé florbalisty vyhlížejí větší kluby.

Pokud se vaše dítě časem dostane i do lepšího klubu, může se jednou dočkat i významnějších výher v různých soutěžích či turnajích. Pokud se tomuto sportu bude věnovat „jen“ na nižší úrovni, rozhodně nemusí smutnit. I tady může mít radost jen ze hry jako takové. Navíc jistě bude hbitější, obratnější a rychlejší, než děti, které kupříkladu jen vysedávají doma u televize. Tyto dovednosti pak může zúročit i jinde v životě, nejen v tělocvičně při hraní florbalu. 

Odkazy na internetové stránky o florbalu

www.ceskyflorbal.cz
www.florbal.cz