ČR

Házená patří mezi tradiční halové sporty. Je plná tvrdých soubojů a v každém utkání padá hodně branek. Pokud ji děti začnou hrát, naučí se disciplíně a týmovému duchu.  

Házená patří mezi tradiční halové sporty. Hrají ji jak muži, tak ženy. V porovnání s některými jinými sporty, ve kterých občas nastanou i hlušší chvíle, se o házené dá říct, že útok střídá útok. Hráči či hráčky na obou stranách se tak neustále musí koncentrovat na svůj výkon. Stačí chvilinka nepozornosti a zkušenější soupeř ji dokáže okamžitě potrestat.

I když házenkáři ani házenkářky nepoužívají žádné speciální chrániče, je tento sport hodně tvrdý. Takřka při každém útoku dochází ke tvrdým soubojům mezi útočícími hráči a bránícími, kteří se jim snaží zabránit v překonání svého brankáře. Gólmani jsou pak vystavovaní mnoha tvrdým ranám ze vzdálenosti okolo devíti metrů. Při zakončení z křídel nebo z postu pivota pak čelí pokusům z bezprostřední blízkosti.

V Česku existuje jen několik málo klubů, které mohou nabídnout svým hráčům profesionální smlouvy. I proto spousta házenkářů hraje tento sport hlavně z toho důvodu, že je baví. A to platí i o těch působících v extralize. Házená tak není vyloženě málo rozšířeným sportem, ale taky nepatří mezi ty nejmasovější. Pokud jej tedy vaše dítě začne hrát a vydrží u něj až do dospělých let, může se dočkat toho, že si házenou zahraje na slušné úrovni.

Navíc na házenou se hodí hned několik typů hráčů. Pokud patří vaše dítě mezi vyšší mezi vrstevníky, bude mít slušné předpoklady pro to, aby hrálo na některé ze spojek nebo se postavilo do branky. Naopak ani u drobnějších dětí se nedá říct, že by o házené nemohly uvažovat. Pokud budou dostatečně rychlé a hbité, jejich místo může být na křídlech. A takoví, kteří mají nějaké kilo navíc, mohou zaujmout pozici pivota.

Házená se hraje v halách a tělocvičnách, takže nejdražší položkou bude sálová obuv, ke které stačí tričko a kraťasy. U brankářů to pak bývá tepláková souprava. 

Házená a děti
Pokud vaše dítě začne hrát házenou, rozhodně pozná nové kamarády, protože jde o kolektivní sport, takže trenéři učí malé házenkáře mimo jiné týmovému duchu. Malí házenkáři tak brzy poznají, že pokud chtějí v tomto sportu dosahovat úspěchů, musí umět hrát jeden za druhého. Házená tak děti naučí disciplíně, zodpovědnosti nejen za sebe, ale i za ostatní. Vzhledem k tomu, že jde o kontaktní a poměrně tvrdý sport, tak děti i správně ocelí. S přibývajícím věkem se tak potom jistě dokáží vypořádat i s méně příjemnými věcmi.

Stejně jako v jiných sportech, tak i v házené mohou děti zažít spoustu krásných a šťastných chvil, radosti z výher. 

Více informací se dozvíte na stránkách Českého svazu házené.