celá Česká republika    > > >    vybrat region

Na Velký pátek otevírá svou bránu návštěvníky vyhledávaný hrad Roštejn

Hrad Roštejn.

Na Velký pátek otevírá svou bránu návštěvníky vyhledávaný hrad Roštejn

Doupě

Hrad přivítá první návštěvníky mimořádně už 29. března 2024. „Otevřeno bude po celou dobu velikonočních svátků včetně Velikonočního pondělí. V dubnu bude platit pouze víkendový provoz, který od května přejde na otevírací dobu od úterý do neděle,“ uvedl Roman Fabeš, náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast kultury s tím, že návštěvníkům doporučil zkombinovat pobyt na hradě s procházkou po nedaleké naučné stezce Roštejnská obora. Ta začíná před hradem a její okruh měří cca 2,5 kilometru.

Hrad Roštejn se dlouhodobě řadí mezi nejnavštěvovanější turistické cíle v Kraji Vysočina. Do hradních interiérů za loňský rok zavítalo přes 32 tisíc návštěvníků. K této vysoké návštěvnosti zajisté dopomohla řada akcí, které se tam pravidelně konají. I v letošním roce je na programu například Myslivecký den, Roštejnský hodokvas, Pohádkový Roštejn, divadelní prohlídky nebo Jazz na Roštejně. „Prohlídkovou trasu B plánujeme rozšířit o další interaktivní prvky. Ke zlepšení komfortu návštěvníků určitě přispěje také úprava pánských toalet,“ vyjmenovala novinky pro letošní sezónu kastelánka Kateřina Rozinková. Na září podle ní také plánují opravu dvou dřevěných altánů v předhradí.

Roštejn je v letošním roce už šedesát let ve správě jihlavského muzea. Výročí si návštěvníci připomenou menší výstavou. Ještě před ní si budou moci prohlédnout expozici Roštejn – cesta ke kořenům, která představí předměty a dokumenty získané od potomků osob historicky či profesně spjatých s hradem. „Prostory věže zaplní výstava fotografií Milana Skořepy a nádvoří od začátku června ozdobí olejomalby výtvarnice Magdaleny Křenkové. Po celou sezónu je možné využít krátkodobých pronájmů nádvoří i interiérů za účelem pořádání kulturních i soukromých akcí, jako jsou teambuildingy, svatby a další,“ uvedla kastelánka. Novomanželé nejčastěji využívají prostory Obrazárny, kaple sv. Eustacha a předhradí.

Vedle hradu Roštejn vlastní Kraj Vysočina ještě hrad Kámen. Památka je ale spolu s hradním parkem uzavřena z důvodu probíhající rekonstrukce. Veškeré kulturní a společenské aktivity se proto letos odehrají v nedaleké kapli Panny Marie Bolestné v Kámeně. Už třetí návštěvnická sezóna tam odstartuje také na Velký pátek. Po celé velikonoční svátky budou v kapli probíhat speciální prohlídky zaměřené na velikonoční zvyky a tradice. O Velikonočním pondělí se zde v 11 hodin uskuteční mše svatá. V průběhu sezóny se lidé mohou těšit na komentované prohlídky, dětské i speciální večerní prohlídky, koncerty, kreativní programy nebo hudební dílny. Kaple se také připojí k Noci kostelů a ke Dnům evropského dědictví. Závěr roku je vyhrazen pro adventní koncerty.

A nakonec dobrá zpráva pro milovníky motocyklů. Část jednostopé expozice se z hradu Kámen přesunula do Muzea Vysočiny v Pelhřimově. A zde bude od 24. května 2024 otevřena pro veřejnost exkluzivní výstava Rychlost a tradice, která je připravována ve spolupráci s Národním technickým muzeem. O oblíbené motocykly tak lidé nepřijdou ani po dobu rekonstrukce hradu.

Reklama
Váš prohlížeč nepodporuje SVG