TÝN NAD VLTAVOU

V sobotu 18. května proběhne v centru Týna nad Vltavou festival Vltava Open. Kromě hudebního a doprovodného programu láká také na závod dračích lodí s desetičlennými posádkami. Festival se koná u příležitosti zahájení plavební sezony na Vltavě, a to letos již po deváté. Vstup na jednodenní akci je zdarma.

Festival Vltava Open, který se v Týně nad Vltavou koná již tradičně vždy v květnu, letos proběhne v sobotu 18. května. Tak jako předchozí ročníky je i na ten letošní, v pořadí již devátý, vstup zdarma. Jeho program obohatí nejen aktivity pro děti, ale i divácky atraktivní závod dračích lodí. Datum konání přitom není vybráno náhodně – v těchto dnech totiž startuje plavební sezona na Vltavě. Symbolické odemykání řeky proběhne i v rámci festivalu.

Celou akci zahájí závody desetičlenných dračích lodí po Vltavě. První skupina odstartuje od levého břehu Vltavy už v 9 hodin, druhá se na start přichystá ve 13 hodin. Hudební a doprovodný program festivalu bude umístěn na pravém břehu Vltavy pod kostelem sv. Jakuba v Týně nad Vltavou, takže návštěvníci budou moci sledovat veslaře třeba i přímo od stánku s občerstvením.

Doprovodný program pro festival vznikl ve spolupráci s vltavotýnským Městským centrem kultury a vzdělávání, Městskou galerií U Zlatého slunce a Městským domem dětí a mládeže. Děti se při něm budou moci vydat na „Cestu za pokladem“ a vybít energii ve skákacím hradě nebo na horolezecké stěně. Oddech jim nabídne divadýlko ve festivalovém kině, výtvarná dílnička nebo taneční vystoupení.

V 15:30 pak kapela Bombarďák svým interaktivním koncertem nejen pro děti odstartuje hudební maraton, který nabídne řadu zajímavých kapel a potrvá až do půlnoci. Na programu bude kromě Bombarďáku i chanson-punková skupina Helemese, již dvacet let hrající kapela Smutný Karel, známá především na klubové scéně a s úctyhodnými 400 koncerty v ČR i zahraničí na kontě, kapela BraAgas využívající při svém repertoáru world music a netradiční nástroje nebo jihočeské trio Vees patřící mezi matadory nezávislé rock´n´rollové scény. Hlavním lákadlem ale bude kapela Oceán, se kterou v devadesátých letech hrával dnes již zesnulý Petr Muk. 

Hudební program festivalu:
15:30–16:30 BOMBARĎÁK
17:00–18:00 HELEMESE
18:30–19:30 SMUTNÝ KAREL
20:00–21:00 OCEÁN
21:30–22:30 BRAAGAS
23:00–24:00 VEES 

Při dopravě na festival mohou návštěvníci využít nejen automobilu nebo autobusových linek, do cíle je dovede také Vltavská cyklostezka táhnoucí se podél řeky od Českých Budějovic i od Prahy.