PRAHA

České pohádky jsou plné řemeslníků, ať už jsou to ševci, krejčí nebo zlatníci či zahradníci. Řemesla jsou zachycena v mnoha podobách, ale většina pohádek se neobejde bez řemesel, která se v minulosti starala o stravu obyvatel, jako byli mlynáři, pekaři, řezníci, uzenáři nebo rybáři. Výstava se zaměřuje na filmová zpracování tohoto fenoménu, a to v pestrém výběru rekvizit a kostýmů ze slavných českých filmových pohádek, ale nejen to. Výstava nabízí mnoho překvapení a her, zábavu i poučení.

Výstava Devatero řemesel, desátá bída? Řemesla v českých filmových pohádkách zve návštěvníky do pohádkového světa řemesel. Je pravdivé rčení „devatero řemesel, desátá bída“? Kdo dělá poctivé řemeslo, určitě nedře bídu. Pak jsou ale tací, kteří ono rčení potvrzují, protože se ničemu pořádně nevyučí a nic skutečně nedokončí. S pomocí ševce Jíry a Jasněnky poznáme ševcovské řemeslo, kouzelná babička nám odkryje tajemství bylinkářek, pantáta Elišky, Princezny ze mlejna, nám představí mlynářské řemeslo a díky dětem z hradu Brtníku nebude chybět ani stavitelství. Nahlédneme i pod pokličku tajů kuchaře s Řádem zlaté vařečky a myšího kožíšku od princezny Lady a zahradnickému řemeslu se naučíme u samotného krále Miroslava.

Výstava se koná v přízemních a sklepních prostorách Zámeckého areálu Ctěnice.

V rámci výstavy je připravena celá řada doprovodných programů a komentovaných prohlídek, včetně výukových programů.


DOPROVODNÉ PROGRAMY PRO VEŘEJNOST
12. 9. 2020 Jablkobraní
3. 10. 2020 Drátování
28. 11. 2020 České Vánoce
5. 12. 2020 Mikuláš


PROGRAM PRO ŠKOLY, ZÁJMOVÉ SKUPINY A LETNÍ PŘÍMĚSTSKÉ TÁBORY
Na tucet pohádek, tucet řemesel
Mlynář z filmu Princezna ze mlejna, zahradník z Pyšné princezny, kominík z Kouzelného měšce, kuchař z Princezny se zlatou hvězdou či ponocný z Dařbujána a Pandrholy – to jsou jen někteří řemeslníci, jimiž se české pohádky jen hemží. Prostřednictvím známých filmových pohádek poznají děti hravou formou blíže mnoho řemesel a své znalosti si budou moci vyzkoušet v řemeslné dílně.
Vhodné pro: MŠ, 1. st. ZŠ.

Varianta animačního programu, v němž si studenti vyzkouší práci v rukodělné dílně, dozví se mnoho zajímavostí a informací o řemeslech, a to i těch zaniklých, které nám připomínají doby minulé. Mezi taková řemesla patří například ponocní, lazebníci, dohazovači či smolaři.
Vhodné pro: 2. st. ZŠ a nižší gymnázia.


Otevírací doba v Zámeckém areálu Ctěnice:

Pondělí zavřeno.

Letní období     1. 4. – 31. 10. 2020

Úterý–neděle    10.00–18.00 hod.

Zimní období:   1. 11. 2020 – 31. 3. 2021

Úterý–pátek      10.00–16.00 hod.

Sobota–neděle  10.00–18.00 hod.

Státní svátky 5. a 6. 7. 2020, 28. 9. a 28. 10. 2020 otevřeno 10.00–18.00 hod.