TRUTNOV

Galerie UFFO představuje fotografickou tvorbu Vladimíra Kysely. Výstava, která nese název OČIMA HANSE CHRISTIANA ANDERSENA, je tady k vidění do 5. března.

Fotografický cyklus nazvaný Očima Hanse Christiana Andersena tvoří ucelený monotematický soubor, který vizuálně interpretuje Andersenův způsob vidění světa,“ popisuje svou práci autor. Slavný dánský spisovatel pocházel z velmi chudé rodiny, měl odlišnou sexuální orientaci, trpěl vnitřní rozpolceností, přecitlivělostí vůči společnosti a jeho nestálá povaha ho nutila věčně cestovat s pocitem outsidera na útěku. Psal vynikající pohádky, jejichž příběhy odkazují k vlastním trpkým zkušenostem a jsou i úvahou pro dospělé.

Fotografie Vladimíra Kysely se snaží uchopit Andersenův mozaikovitý roztržitý styl, který je převyprávěn pomocí spojení několika obrazů. Technika fotografování je relativně jednoduchá, jedná se o několik záběrů spojovaných dohromady. To podstatné se odehrává při propojování jednotlivých záběrů. Snímky vznikaly na několika místech v České republice i Dánsku, třeba v Luhačovicích, Štramberku, Štiříně, Kodani, Odense či Helsingoru.

Zčásti jsou to emoce z vybraných Andersenových příběhů v krajině, zčásti se jedná o zachycení osobní zkušenosti, kdy autor jde po stopách adres, na nichž Andersen delší dobu pobýval a měly na něho vliv.

Kolekce získala 2. místo v MIFA – Moscow International Photo Awards 2017 a 3. místo v IPA – Los Angeles, International Photography Awards 2017. 

Výstavu fotografií Vladimíra Kysely mohou návštěvníci zhlédnout do 5. března 2019.