PELHŘIMOV

Zlaté české ručičky. Tak se jmenuje jedna ze stálých expozic Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově. Jejím základem je unikátní kolekce více než 90 objektů vyrobených ze zápalek a zápalkových hlaviček – nejrozsáhlejší svého druhu na světě.

Přes 80 staveb, 571 871 sirek a 248 344 zápalkových hlaviček 63 310 hodin práce jediného člověka Tomáše Kordy z Vrchlabí. Nad jejich výrobou strávil 40 let života Výsledkem jsou obrazy, vázy, rámy zrcadel, modely kosmických raket, funkční hudební nástroje,…

K zápalkovým exponátům muzeum postupně přidávalo dvoumetrový stolní kalendář, čtyřmilimetrovou zlatou klícku, housličky vyřezané z mramoru a další a další neuvěřitelné výtvory šikovných českých, moravských i slovenských rukou. K vidění jsou i parní stroj ze skla, sochy motorovkou, loď ze špejlí, obraz Mona Lisa z rýže, největší plyšák… – přijďte se na ně podívat.

Expozice Zlaté české ručičky je bezbariérová – handicapované návštěvníky tady rádi mezi jednotlivými patry provezou výtahem. Muzeum však prosí o nahlášení příjezdu předem, aby stačilo připravit výtah (na tel. 775 966 303, mail: agentura@dobryden.cz).

Součástí expozice je volně přístupná zahrada, která se stává odpočinkovým místem pro školní výlety, ale i rodiny s dětmi. Posedět můžete u největší nerezové kuchyně (polévkový hrnec, čajová konvička, trychtýř).

Zahrada je ideálním místem pro cyklisty, zaparkují tu kola. Přímo se zahradou sousedí městské dětské hřiště.

Expozici Zlaté české ručičky najdete v Muzeu rekordů a kuriozit na křižovatce ulice V. B. Juhna a Nábřeží rekordů a kuriozit v Pelhřimově.