Logo Aktivní dítě

Husí kaldony, husí paštičky i trhané husí maso. To všechno budete moct ochutnat na Svatomartinských hodech

ZLÍN

Náměstí Míru se v neděli 11. listopadu stane již podruhé dějištěm Svatomartinských hodů. Úderem 11. hodiny se zde otevře první láhev letošního svatomartinského vína, která také oficiálně zahájí ochutnávku mladých vín. Připraveny budou i svatomartinská menu od vybraných regionálních restaurací a bohatý doprovodný program pro celou rodinu.Svatomartinské hody na náměstí Míru ve Zlíně.
Autor / zdroj foto: Kateřina Martykánová

Tradiční oslavy mladého vína a svatomartinské husy zažijí letos již podruhé i obyvatelé Zlína. V neděli 11. listopadu zahájí Svatomartinské hody tradiční průvod sv. Martina, který se svou družinou Martínků ze ZUŠ Zlín vyrazí v 10:30 hodin od zlínského zámku přes centrum města na náměstí Míru.

S příchodem Martina na bílém koni je u nás očekáván nejen první sníh, ale také ochutnávka prvních letošních vín. Právě sv. Martin se svou družinou přiveze ve Zlíně první letošní láhev svatomartinského vína.

V loňském roce měly Svatomartinské hody u nás premiéru a byly přijaty velmi pozitivně. Zároveň jsme se museli poučit z tohoto prvního ročníku, jelikož zájem lidí byl větší, než pořadatelé očekávali. Věřím, že nedostatky z loňského ročníku pořadatelé eliminovali a akce tak bude mít o to hladší průběh s pozitivními reakcemi,“ prohlásil primátor statutárního města Zlína Jiří Korec, který na pódiu otevře první láhev letošního vína.

Slavnostním přípitkem společně s návštěvníky přesně v 11:00 hodin hody oficiálně zahájí. Podle tradice se právě tímto okamžikem mohou vína z letošní sklizně začít prodávat a konzumovat.

Na náměstí pak po celý den bude možné vybírat z více než 50 vzorků letošních mladých a svatomartinských vín od tuzemských vinařů. Zastoupeny budou například značky Zlomek a Vávra, Vinařství Rauš, Pálavské vinohrady, Vinařství Kobylí – Vajbar, Vinařství Hrozínek a Vinotéka u Pešatů a další.

Nebyly by to však pravé hody bez tradičních svatomartinských pokrmů a degustačních menu v čele s husou na různé způsoby. Ty na náměstí Míru představí kuchaři ze zlínských podniků Restaurace U Janků, R-club restaurantu, Pilsner Urquell Original Restaurantu, Home-made by Jana a z kroměřížského Hotelu a restaurantu Octárna.

„Kromě klasické úpravy husy se zelím si mohou návštěvníci pochutnat například na několika druzích husích kaldounů, husích paštičkách, trhaném husím mase, různých úpravách zelí a celé řadě dalších specialit,“ láká milovníky dobrého jídla za organizátory Kateřina Martykánová.

Vstup na Svatomartinské hody je zdarma. „Jedinou podmínkou pro ty, co chtějí degustovat víno, je nutnost zakoupení vstupního balíčku za 99 korun, ve kterém návštěvníci získají speciální skleničku a 4 degustační vzorky,“ uvádí Kateřina Martykánová a dodává: „Skleničky se budou prodávat již od 10. hodiny a doporučujeme všem návštěvníkům zakoupit si ji s předstihem, tak aby byli připraveni na přípitek v 11 hodin.

Na hodech se degustační vzorky svatomartinského vína budou platit speciální měnou tzv. Svatomartinským tolarem, který si návštěvníci mohou směnit přímo na náměstí - 1 Svatomartinský tolar = 15 Kč. Sklenička zůstává návštěvníkům jako suvenýr z hodů. 

Až do večerních hodin se potom návštěvníci mohou bavit u pestrého kulturního programu, který bude spojený se svatomartinskými tradicemi. Na pódiu se představí například moderní cimbálová skupina HellBand, zlínské dětské folklorní soubory nebo také zlínské kapely Apoaché a TOKYO. Program doplní i prodej regionálních výrobců, program pro děti.


PROGRAM SVATOMARTINSKÝCH HODŮ
10:00 Zahájení prodeje skleniček
10:30 - 11:00 Příjezd Martina na bílém koni
11:00 - Otevření první lahve svatomartinského vína – slavnostní přípitek
11:30 - 14:30 Cimbálová muzika HellBand
15:00 – 15:50 Interaktivní dětské divadlo ?Tůdle Nůdle
16:00 – 17:00 Vystoupení ZUŠ Morava
17:30 - 19:00 Koncert zlínské kapely TOKYO
19:00 – 21:00 Koncert kapely Apoaché
21:00 – 22:00 Reprodukovaná hudba, ukončení akce 

Více informací najdete na webu www.svatomartinskehody.cz.

Autor: Kateřina Martykánová
Váš prohlížeč nepodporuje SVG
VYBERTE SI SVŮJ REGION
Zobrazte si aktuality přímo z vašeho okresu!