Akce pro děti  |  Výstavy

celá Česká republika    > > >    vybrat region

Výstava odhaluje půvab, různorodost a pestrost hmyzu Ústeckého kraje

Výstava odhaluje půvab, různorodost a pestrost hmyzu Ústeckého kraje, se zvláštním zřetelem na oblast Českého středohoří.

Výstava odhaluje půvab, různorodost a pestrost hmyzu Ústeckého kraje

TEPLICE

Regionální muzeum v Teplicích zve všechny zájemce do Jízdárny teplického zámku na prohlídku výstavy Hmyz, krása a bohatství Českého středohoří, která je k vidění od 26. května do 1. října 2023.

Výstava odhaluje půvab, různorodost a pestrost hmyzu Ústeckého kraje, se zvláštním zřetelem na oblast Českého středohoří. Představuje největší a nejucelenější sbírku motýlů Českého středohoří, doplněnou o pestrobarevné a exotické motýly z muzejních sbírek a vlastních chovů. Neopomíjí ani muzejní sbírku brouků a sociálně žijícího hmyzu, jako jsou včely a mravenci. Vystaveny jsou stovky preparovaných exponátů společně se zajímavostmi z hmyzího života, dokonalými kresbami hmyzu a profesionálními ilustračními fotografiemi.

Hmyz je pro náš život nepostradatelný, proto se výstava věnuje i ochraně přírody a s ní souvisejícími záchrannými programy, které budou představeny na řadě doprovodných přednášek a dalších akcích k výstavě. Dotýká se také v současnosti důležité otázky zachování chovu včel a jeho podpory. Nechybí ani přehlídka známých zahradních škůdců a nezvaných hostů našich domácností.

Zájemci o entomologii najdou na výstavě cenné rady z oboru, představeny jsou i entomologické pomůcky či potřeby pro lov. Výstava v teplickém muzeu nabízí nevídaný přehled toho, co se z hmyzí říše dlouho skrývalo v muzejním depozitáři a co se můžete o hmyzu našeho regionu, kdy dozvědět.
Vernisáž výstavy se uskutečnila ve čtvrtek 25. 5. 2023 v 18 hodin.

Na výstavě je prezentována rozsáhlá sbírka motýlů Českého středohoří čítající 50 krabic motýlů, 50 krabic brouků regionálního sběratele Václava Pulce a 12 krabic cizokrajného hmyzu, ze zoologické sbírky teplického muzea, která celkem obsahuje 15 000 zástupců hmyzu. Ve vystavené sbírce jsou zástupci denních a nočních motýlů Českého středohoří, představující 1942 druhů vyskytujících se na různých stanovištích a v různých typech biotopů (louka, voda, les a zahrada). Unikátním motýlem je ten z titulní strany pozvánky a plakátu, který se stal jednotným motivem doprovázející celou výstavu. Jedná se o holotyp nového druhu makadlovky (Stenolechoides pseudogemellus), který byl poprvé pro vědu popsán právě z Českého středohoří (Tlučeň). Dalšími unikáty jsou motýli, kteří byli publikováni jako nové druhy pro celou Českou republiku. K zajímavostem patří také vystavené doklady o výskytu přástevníka pryšcového z Českého středohoří, který je v Čechách již dávno vymřelý. 

Stejně jako všechny kraje má i Ústecký kraj svá specifická území, která se svým charakterem vymykají zbytku Čech. Oblast Českého středohoří je významným termofytikem, které najdeme již jen v okolí Prahy a na jižní Moravě. Tomu odpovídá výskyt vzácných převážně teplomilných druhů flory a fauny, které výstava Hmyz, krása a bohatství Českého středohoří prezentuje.

Součástí výstavy jsou také fotografie Českého středohoří Tomáše Vlasáka, fotografie muzejní fotografky Zlatky Ceé a pérové (technické) kresby entomologa Lukáše Blažeje, který dokumentuje hmyz i pro Národní muzeum v Praze. Nechybí fotografie detailů hmyzu z elektronového mikroskopu od Lukáše Kejzlara z Technické univerzity v Liberci. Zastoupena je i forenzní soudní entomologie a koprofágní hmyz. Kromě vitrín naplněných entomologickými exponáty a hmyzožravci (ptáci, divoké prase ad.), jsou k vidění také živé strašilky.

Výstavu doprovází bohatý doprovodný program s přednáškami o ochraně přírody a záchranném programu LIFE nejen pro školy. Přednášet budou Ondřej Nitsch, Pavel Moravec a Martin Vlček, o včelařství promluví Václav Samk, předseda včelařského spolku v Teplicích. Návštěvníci se mohou v rámci výstavy setkat s jedinou českou forenzní entomoložkou Hanou Šulákovou a ředitelkou Czech Photo o. p. s. Veronikou Souralovou, která bude vyprávět o svých hmyzích knihách pro děti. Zoolog a fotograf Vít Lukáš bude přednášet o cestách za hmyzem, a jakým způsobem ho fotí. O zábavu pro děti se v červenci postará Docela velké divadlo Litvínov s představením Ferda mravenec.


DOPROVODNÝ PROGRAM VÝSTAVY
út 18. 7. 17:00 – 18.30 Beseda o včelách s Václavem Samkem, předsedou Českého svazu včelařů, z.s.
st 16. 8. 18:00 – 19:00 Komentovaná prohlídka s autory výstavy Miroslavem Žemličkou a Ivou Kolorenčovou.
čt 7. 9. 17:00 – 18:00 Autorské čtení pro rodiče a děti s fotografkou a spisovatelkou Veronikou Souralovou.
čt 14. 9. 17:00 – 18:00 Přednáška zoologa Víta Lukáše o přírodovědných misích spojených s fotografováním hmyzu.
út 19. 9. 17:00 – 18:00 Hmyz z pohledu forenzní entomologie představí plk. Ing. Hana Šuláková, Ph.D.
22. 9. 18:00 – 19:00 Komentovaná prohlídka s autory výstavy Miroslavem Žemličkou a Ivou Kolorenčovou.
Vstupné na výstavu 70 Kč / 40 Kč. Doprovodný program zdarma.

DOPROVODNÝ PROGRAM PRO ŠKOLY
po 11. 9. / 9:30 Komentovaná prohlídka pro školy s autorem výstavy Miroslavem Žemličkou
út 12. 9. / 9:30 Přednáška, Pavel Moravec, Denní motýli a jejich ochrana v programu LIFE
st - čt 13. – 14. 9. / 9:30 Komentovaná prohlídka pro školy s autorem výstavy Miroslavem Žemličkou
pá 15. 9. / 9:30 Vyprávění o včelách s předsedou Českého svazu včelařů Václavem Samkem
po 18. 9. / 9:30 Komentovaná prohlídka pro školy s autorem výstavy Miroslavem Žemličkou
út 19. 9. / 10:00 Hmyz z pohledu forenzní entomologie představí plk. Ing. Hana Šuláková, Ph.D.
st 20. 9. / 9:30 Komentovaná prohlídka pro školy s autorem výstavy Miroslavem Žemličkou
pá 22. 9. / 9:30 Přednáška, Ing. Martin Vlček, Plazi Českého středohoří
Objednávky doprovodného programu pro MŠ, ZŠ, SŠ a dětské a jiné skupiny posílejte na: kleinova@muzeum-teplice.cz
Vstupné na výstavu 30,- Kč žák / student. Učitelský doprovod zdarma.


Plakát k akci

Autor / zdroj: Archiv pořadatele

Reklama
Váš prohlížeč nepodporuje SVG