Akce pro děti  |  Historické a zvláštní vlaky

okres Plzeň-město a okolí    > > >    změnit region

Kolínská řepařská drážka nabízí kromě svezení spoustu vyžití na celé trase

Kolínská řepařská drážka nabízí kromě svezení spoustu vyžití na celé trase

Kolín / Býchory

Dieselový provoz na Kolínské řepařské drážce se střídá s parním provozem podle jízdního řádu. Za normálního stavu jezdí vlaky každý víkend od začátku května do začátku října. O letních prázdninách také všechny středy. Délka trasy z Kolína-Sendražic do Býchor a zpět je 9 kilometrů. Jízda tam a zpátky trvá přibližně 50 minut.

Každý vláček jede do konečné stanice Býchory. V konečné stanici lze vystoupit a zůstat zde do příjezdu dalšího vlaku (poslední vlak odjíždí v 16:25 hodin). Jízdenky jsou zpáteční a platí na jakýkoliv zpáteční vlak. Do vláčku lze nastoupit nebo vystoupit v průběhu cesty ve stanicích Černý Most, Výrovna a Mlýnek. Zastávky jsou na znamení, pro výstup předejte informaci průvodčího, pro nástup zřetelně mávněte nebo předejte informaci průvodčímu předchozího vlaku.

Hlavní stanice Kolín-Sendražice
Pro děti
Trampolína pro děti, dětské hřiště s prolézačkami a pískovištěm. Můžete si zde také čutnout s míčem na připravené branky, lze si zapůjčit různé herní pomůcky a věci na pískoviště. Menší děti si mohou pohrát s dětskými hračkami v muzeu. Ty větší zajisté uchvátí modelové kolejiště se spoustou detailů a hromadou úkolů (nalezení prvků na kolejišti).

Pro dospělé
Muzeum pojednávající o historii řepařské drážky, o obnově Kolínské řepařské drážky a o pěstování cukrové řepy. Muzeum je vybaveno starými nástroji a exponáty s železniční tématikou. V muzeu lze zakoupit jízdenky a upomínkové předměty všeho druhu.

Pro všechny
Na nádraží se nacházejí dvě budovy pro stání lokomotiv a vagónů. Vagonové depo slouží pro uschování vagónů před nepříznivými povětrnostními podmínkami. Depo bylo dokončeno v roce 2020, jedná se o naprosto unikátní hrázděnou stavbu stavěnou dle dřívějších technik. Výtopna slouží k opravám a uchování lokomotiv, odehrávají se zde nejdůležitější práce pro udržení chodu KŘD. Do výtopny lze nahlédnout pouze s pověřeným personálem.

Konečná stanice Býchory
Ve stanici Býchory naleznete prolézačky pro děti, pískoviště, skákací hrad (pouze na větší akce), pana Řepánka, kuličkovou a lanovou překážkovou dráhu. Pro posezení jsou zde dva malé a jeden velký přístřešek. Tabule naučné stezky pojednávají o historii a současnosti Kolínské řepařské drážky. Občerstvení je otevřeno pouze na větší akce. Areál se nachází na kraji lesa, okolí je vhodné pro procházku v hezké a klidné přírodě. Ideální je vystoupit a pobýt zde do příjezdu dalšího vlaku (to je asi 1 hodina a 15 minut). Zakoupený lístek bude samozřejmě platit na zpáteční cestu i dalším vlakem.

Zakoupení lístků
Lístky se zakupují pouze ve staniční budově Kolín-Sendražice, a to pouze v hotovosti. Jízdenky jsou zpáteční, ale lze zakoupit i jednosměrné. Ceny jízdného jsou uvedeny v závislosti na daném provozu. Můžete také využít možnosti cestovat ze stanice Býchory (a zpět) a zakoupit si jízdenky, až ve stanici Kolín-Sendražice.

Kočárky
S kočárkem na výlet? Ano, pro přepravu kočárků jsou uzpůsobené dva vagóny. Za kočárky se neplatí žádný příplatek. Rádi vám s naložením a vyložením kočárku pomohou.

Psi
Jízda vláčkem i se psem je možná. Pes musí mít svojí psí jízdenku za cenu dle ceníku. V případě středních a větších psů náhubek po celou dobu cesty. Psi nesmějí omezovat ani ohrožovat ostatní cestující.

  • Historické a zvláštní vlaky
  • Kolínská řepařská drážka