Akce pro děti  |  Festivaly

Česká republika    > > >    vybrat region

Hod kládou, hod skotským kladivem do dálky či vrh kamenem. Skotské hry opět slibují velkolepou podívanou

Hod kládou, hod skotským kladivem do dálky či vrh kamenem. Skotské hry opět slibují velkolepou podívanou

SYCHROV

Řekne-li se Skotsko, hned se každému vybaví synonyma jako „skotské dudy“, „kilt“ (neboli skotská sukně), „skotská kostka“ či „whisky“. A právě se všemi těmito atributy Skotska (a nejen jimi) se lze potkat na nejstarším a největším festivalu skotské kultury v České republice, na Skotských hrách Sychrov, jejichž již 25. ročník proběhne 23. srpna na státním zámku Sychrov u Turnova.

A co si představit pod pojmem „Skotské hry“? Skotské hry, stejně jako např. tartan, kilt, skotské dudy a whisky, patří ke kulturnímu dědictví Skotska. Skotské hry Sychrov se navíc řadí mezi jedny z největších skotských her v Evropě. „Návštěvníci se mohou těšit na domácí i zahraniční kapely, hrající skotskou a irskou hudbu, ukázky tradičních tanců a oblíbené těžkoatletické soutěže. Stejně jako dudy patří ke Skotsku i whisky, a proto budou i letos součástí programu velice oblíbené whisky slavnosti,“ uvedl Václav Rout, zakladatel a hlavní organizátor akce.

Sobotní program, který startuje v 9.00 hodin, slibuje návštěvníkům i účastníkům pestrý program plný skotské a irské hudby, skotských a irských tanců, historických ukázek (keltská vesnička a skotský tábor s ukázkami denního života a řemesel, včetně tábora jednotek RAF s historickým letounem Spitfire), tradičních těžkoatletických sportovních aktivit jako je hod kládou, hod skotským kladivem do dálky či vrh kamenem (kvalifikace soutěží se může každý návštěvník i zúčastnit a poměřit tak síly se závodníky jak z České republiky, tak i zahraničí).

Pořadatelé skotských her nezapomínají ani na nejmladší návštěvníky, pro něž je připraven samostatný dětský program, kdy si budou moci jednak vyzkoušet tradiční skotské těžkoatletické soutěže a jednak různé dovednostní soutěže.

Samozřejmou součástí Skotských her Sychrov je i pravidelný turnaj ve sportu, který Skotsko dalo světu, v golfu, který letos proběhne den před 24. skotskými hrami Sychrov. Zajímavostí je, že hráči mužského pohlaví musí celý turnaj odehrát v tradičním skotském kiltu. Celou sobotu si pak budou návštěvníci Skotských her Sychrov moci pod vedením zkušených hráčů vyzkoušet odpal, nechat se zasvětit do pravidel této hry, případně si zasoutěžit o ceny za nejpřesnější odpal na 50 metrů.

Nedílnou součástí her jsou též whisky slavnosti, kdy na stánku, který je plně v gesci společnosti Fous Spirit (provozovatel whisky klubu Jindřišská věž), budou návštěvníci mít možnost ochutnat několik desítek až stovek druhů skotské whisky. Letošní čtrnáctý ročník nabídne nejen základní řady jednotlivých distributorů, ale i whisky ze zrušených palíren či whisky starších ročníků. Součástí whisky slavností jsou letos i řízené ochutnávky whisky, které proběhnou v zámecké galerii pod vedením zástupců jednotlivých značek jak z České republiky, tak i zahraničí. Program jednotlivých ochutnávek, jejich cena a čas budu zveřejněny v nejbližší době na stránkách festivalu s možností zakoupení vstupenek na degustaci v předstihu (omezené množství vstupenek, protože galerie není nafukovací a navíc se mnohdy bude jednat o unikátní vzorky v počtu jedné, maximálně dvou lahví).

Další součástí programu jsou již od prvního ročníku samozřejmě skotské tance. A to jak jejich ukázky, tak i výuka. Na samostatné taneční scéně se tak budou moci po celý den zájemci zapojit do výuky skotských tanců pod vedením zkušených tanečníků ze skupin Caledonian Club a Jizerský bodlák.

Během dne také budou moci návštěvníci obdivovat krásu starých britských autoveteránů, neboť v areálu zámecké zahrady proběhne již 17. tradiční setkání majitelů britských autoveteránů, kteří v minulých letech přijeli ukázat takové lahůdky, jako jsou autoveteráni značek Rolls-Royce, Jaguar, Lagonda apod.

Na letošních skotských hrách nebude chybět ani mezinárodní soutěž skotských dudáků a bubeníků – The Silver Reed Competition. Ta je otevřena pro všechny hráče na skotské dudy a bubny jak z České republiky, tak i zahraničí.

V průběhu Skotských her bude pro všechny návštěvníky zdarma otevřen zámek Sychrov, kdy budou moci zcela výjimečně procházet zámeckými expozicemi bez doprovodu průvodců. Budou se tudíž moci zastavit v místech, která je zaujmou a naopak “proběhnout” místa, která jim přijdou méně zajímavá.

Skotské hry bude jako již tradičně moderovat excelentní Marcela Škábová, které jako vždy vydatně sekunduje její parťák „Hamish“ (loutka, kterou vodí a mluví Tomáš Kapsa). Nicméně již druhým rokem se na Skotských hrách Sychrov objeví i legendární moderátor prvních ročníků her Tomáš Karger, který diváky provede večerním programem.

  • Festivaly
  • fotozajda.cz/Skotské hry
Reklama