Akce pro děti  |  Pod širým nebem

okres Praha a okolí    > > >    změnit region

Aviatická pouť nabídne víkendovou zábavu pro rodiče i děti

Aviatická pouť nabídne víkendovou zábavu pro rodiče i děti

Pardubice

O víkendu 1. a 2. června proběhne na pardubickém letišti již dvaatřicátý ročník Aviatické pouti, akce pro celou rodinu. Po celý první červnový víkend bude návštěvníky čekat pestrý letecký i pozemní program s řadou prezentací a aktivitami pro děti i dospělé. Na co se můžete těšit už teď?

„Hlavním bodem Aviatické pouti bude tradiční, přibližně pětihodinový, souvislý blok letových ukázek. Na pardubickém nebi se tak vystřídají nejen četná historická letadla, ale i moderní stroje Armády ČR, včetně sólové ukázky Gripenu,“ říká Jan Rudzinskyj z organizačního štábu Aviatické pouti.

Letecká akrobacie v čele s Martinem Šonkou?
Pro většinu návštěvníků leteckých dnů je vrcholem ukázek předvedení různých variací letecké akrobacie. Ta nebude chybět ani na dvaatřicátém ročníku Aviatické pouti. V letovém programu se představí hned několik akrobatů a chybět nebude ani oblíbený Martin Šonka. „Martin Šonka patří k pravidelným účastníkům Aviatické pouti, a můžeme říci i k jejím stálicím. V průběhu posledních let se divákům představil již na několika typech letadel. Letos vystoupí na svém akrobatickém speciálu Extra 300SR a opět se také předvede na cvičném letadle Z-142C AF z pardubického Centra leteckého výcviku. Na něm nám předvede své oblíbené obraty, kdy si při některých z nich diváci zcela právem pokládají otázku, zda ještě platí zákony aerodynamiky,” dodává Jan Rudzinskyj.

Představí se také letečtí akrobaté i piloti z pardubického Centra leteckého výcviku a poprvé se předvede i Letka AP, která zatím létá s trojicí ultralehkých replik letadel z první světové války. Deset let na letounech Xtreme Air XA-42 v Pardubicích oslaví čtyřčlenná akrobatická formace Flying Bulls Aerobatics Team, která umí na obloze namotat synchronizované akrobatické prvky jako nikdo jiný na světě.

Malým i velkým klukům se pak zatají dech při náletu legendární druhoválečné stíhačky P-51D Mustang na kolonu německé obrněné techniky. Milovníci dramatu se pak dočkají scény z války ve Vietnamu, kdy americký vrtulník AH-1 Cobra zaútočí na pozice Vietcongu.

Záchranná akce žlutého záchranářského vrtulníku
Premiérově se na Aviatické pouti představí i žlutý záchranářský vrtulník EC135T2+ královéhradecké společnosti DSA. Ano, ten vrtulník, který již neodmyslitelně patří k našemu běžnému životu, ale asi všichni, když ho vidíme na nebi, tak zpozorníme, protože víme, že v cíli jeho cesty je někdo v nouzi čekající na rychlou pomoc. Právě takový simulovaný zásah uvidí i diváci i na pardubickém letišti.

Program k oslavě Dne dětí zabaví celou rodinu
Aviatická pouť nebude ani v letošním roce rozhodně jen pro fanoušky letadel. Stejně jako v předchozích letech bude její nezbytnou součástí i oslava Dne dětí. Vedle sledování letadel na obloze se tak nejmenší návštěvníci mohou těšit také na celou řadu soutěžních stanovišť, která je zábavnou formou seznámí s bezpečnostními složkami. Děti si také vedle plnění netradičních úkolů budou moci na vlastní kůži vyzkoušet třeba i to, jaké je to usednout do hasičského vozu či sanitky nebo na policejní motocykl. Hravou formou se naučí zvládat krizové situace i základy první pomoci. Soutěžit se bude o hodnotné ceny vždy od 9 do 16 hodin.

Na své si zajisté přijdou i dospělí s duší dobrodruha. Součástí doprovodného programu budou totiž také různé simulace situací, se kterými se běžný člověk setkává jen ve filmu. Návštěvníci na vlastní oči spatří třeba to, jak může vypadat vzpoura vězňů a zásah proti ní, jak probíhá zadržování pachatelů cizineckou policií, nebo slaňování záchranáře se psem.

Aviatická pouť je tradiční celodenní program pro celou rodinu. V sobotu i v neděli je připraven i pestrý pozemní program s řadou prezentací a aktivitami pro děti i dospělé. Samotný letový program bude trvat přes pět hodin. 

Více informací o aktualitách z připravovaného programu lze získat na webových stránkách Aviatické pouti.

  • Pod širým nebem
  • Jana Kaliová
Reklama