Akce pro děti  |  Festivaly

okres Frýdek-Místek a okolí    > > >    změnit region

Do OGV míří Festival umění a kreativity ve vzdělávání

Jihlava

Festival umění a kreativity ve vzdělávání (FUK), který letos probíhá v osmi regionech Česka, má za cíl představit široký potenciál kreativního vzdělávání. V Kraji Vysočina se program uskuteční v termínu od 3. do 5. května a kromě jihlavské galerie se do něj zapojí také Brána Jihlavy, humpolecká 8SMIČKA a Zámek Žďár nad Sázavou.

Program Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě se letos zaměří na dětského návštěvníka. V rámci festivalu nabídne následující akce:

? 3. 5. 2024 edukační program pro školy

V rámci edukačního programu k aktuální výstavě BYLO – NE – BYLO se seznámíte se současnými umělkyněmi, které se ve své tvorbě věnují především obrazovým příběhům, které mohou být jak skutečné, tak neskutečné zároveň. Dílnu povede galerijní edukátorka Pavlína Pitrová.

? 4. 5. 2024 workshop pro rodiny s dětmi 8+ s Evou Volfovou

Hlavně neztratit nit! Nit je cenným motivem příběhu. Může vás zavést k tajemství, vyvést z černého lesa, zachránit památeční kabát nebo prozradit, kdo se kde v noci toulal… Na workshopu promyslíte možnosti děje a pomocí otisku, pastelu a vyšívání nakousnete vlastní příběhy.

Výtvarnice a ilustrátorka Eva Volfová se věnuje obrazovým příběhům určeným jak pro děti tak dospělé. Pracuje s různými textilními materiály, které kombinuje s nitěmi, ze kterých vytváří vyšívané příběhy.

? 5. 5. 2024 dílna pro rodiny s dětmi

Název výstavy BYLO – NE – BYLO může být i určitým zaklínadlem, které podporuje vaši fantazii a představivost. S dětmi se pomyslně přenesete do příběhů, které mohou být jak skutečné, tak neskutečné zároveň. V tvořivé dílně si vyzkoušíte sestavit vlastní snové vyprávění. Dílnu povede galerijní edukátorka Pavlína Pitrová.

Vstup je ZDARMA.

Kapacita na všechny akce je omezená, je nutné se registrovat předem na webových stránkách galerie.


Festival umění a kreativity ve vzdělávání

FUK už několik let ukazuje, jak v praxi změnit standardní vzdělávací systém a podpořit děti v rozvoji jejich myšlení kreativní cestou. Jak je zapojit do výuky tak, aby využily svou představivost a fantazii? Jak využít jejich nápadů a jejich vlastní kreativity přímo ve vyučování? A mohou samy děti měnit vzdělávací systém? Nebo jejich rodiče? To jsou jen některé z otázek, na které může FUK nabídnout odpověď. Učení prostřednictvím umění a uměleckého myšlení je efektivní cestou, jak se připravit na výzvy současného i budoucího světa. Vytváří nesoutěživé a podnětné prostředí, které podporuje radost z učení, rozvíjí různé cesty poznávání a vnímání a otevírá prostor pro spoluvytváření hodnot.

Už čtvrtý ročník festivalu FUK, který pořádá platforma uMĚNÍM ve spolupráci s desítkami kulturních a vzdělávacích organizací, proběhne od 20. do 28. dubna 2024 v Praze a následně bude putovat až do 2. června po regionech ČR. Je určen pedagogům, rodičům, dětem, ale i kulturním profesionálům a odborné veřejnosti.

V roce 2024 se festival zaměřuje na pestrost přístupů a rozvoj kompetencí v kreativním učení. V jednotlivých formátech akcentuje aktuální témata wellbeingu, digitálního světa, duševního zdraví, identity a vnitřní motivace k učení a rozvoji osobnosti. První dny festivalu jsou zaměřeny na jednotlivé cílové skupiny. Programu pro odbornou veřejnost se zúčastní zahraniční delegace z Walesu, která prostřednictvím konkrétních informací a dat ukáže, jaké dopady může umění a kreativita na vzdělávací systém. Poprvé se v rámci FUKu uskuteční také konference pro pedagogy zaměřená na digitální technologie a wellbeing.

Na FUK navazují regionální festivaly, které probíhají až do 2. června 2024 po celé ČR. V rámci festivalu je pedagogům i veřejnosti představena MAPA uMĚNÍM, která je největší nabídkou programů kreativního vzdělávání na jednom místě.

  • Festivaly
  • Archiv pořadatele
Do OGV míří Festival umění a kreativity ve vzdělávání

Reklama