Akce pro děti  |  Výstavy

okres Chrudim a okolí    > > >    změnit region

Krajská knihovna zve na výstavu fotografií a přednášku Petra Horálka a Reného Uxy

Krajská knihovna zve na výstavu fotografií a přednášku Petra Horálka a Reného Uxy

Karlovy Vary

Výstava nazvaná „Z divoké Země až do Vesmíru“ začíná v Krajské knihovně Karlovy Vary ve čtvrtek 2.5. 2024 v 17 hodin. Odstartuje ji přednáška pardubického fotografa Petra Horálka, jehož snímky zachycují jedinečné okamžiky, kterým říká „perly astronomie“, v kombinaci s krajinou, do které se, mnohdy spontánně, rozhodne přicestovat. Často přejíždí stovky, ne-li tisíce kilometrů za jasným počasím jen pro několik minut vzácného pohledu k nebi, který se pak snaží svou fotografií zprostředkovat všem ostatním.

I proto mnoho jeho fotografií publikovala NASA jako prestižní Astronomický snímek dne a Mezinárodní astronomická unie po něm pojmenovala planetku 6822 (Horálek) kroužící okolo Slunce na dráze mezi Marsem a Jupiterem.

Renému Uxovi z Mariánských Lázní není pobyt v drsné přírodě vůbec cizí. Sám se drží oblíbeného motta „Život začíná tam, kde končí komfortní zóna“. Noční výstupy v horách s těžkým batohem na zádech, za svitu čelovky do vyšších nadmořských výšek, aby zde již brzy ráno zachytil východ slunce nad obzory alpských velikánů nebo nafotografoval noční oblohu v mrazivém větrném počasí, to vše patří k výzvám, které s radostí přijímá.

A jak vlastně vznikl nápad uspořádat netradiční foto výstavu ve spojení astrofotografie, krajiny a divoké přírody, když jsou to vesměs rozdílná témata? Zrodil z přátelství dvou kamarádů, cestovatelů a dobrodruhů co si řekli: „Udělejme něco pro lidi“. A je vlastně jedno, kdo co fotí. Výstava je prodejní a potrvá do 30.5. 2024.

  • Výstavy
  • Petr Horálek
Reklama