Akce pro děti  |  Festivaly

okres Plzeň-jih a okolí    > > >    změnit region

Vsetínský krpec nabídne programy pro děti i tradiční soutěž v odzemku a obuškovém

Vsetínský krpec nabídne programy pro děti i tradiční soutěž v odzemku a obuškovém

Vsetín

Již dvanáctý ročník festivalu Vsetínský krpec se uskuteční od 21. do 23. června, a kromě hlavního programu, ve kterém se představí domácí i zahraniční soubory, nabídne také pestrý doprovodný program v Panské zahradě. Nejen všem dětem bude věnovaný program „Gdo si hraje, nezlobí“, který je v letošním roce zaměřený na tradiční valašský oblek a jeho barevnost. V Panské zahradě se v průběhu víkendu uskuteční také soutěž O nejlepšího tanečníka valašského odzemku a obuškového, lidová škola tance s dětskými folklorními soubory a divadelní představení a koncerty vsetínských ZUŠ

Tradiční vsetínský folklorní festival v letošním roce kromě domácích souborů a hostů z různých koutů republiky přivítá i vzácné zahraniční hosty. „Jsme rádi, že na Vsetínský krpec přijaly pozvání i zahraniční soubory. Těšit se můžeme na mexický, rumunský, slovenský i polský folklor,“ uvedl prezident festivalu a starosta města Vsetín Jiří Čunek.

Na pódiu na Svárově se soubory představí v pořadech „Jiná krajina, ale jedna rodina“ a „Dohromady společně, zatančíme si ještě“. Sobotní komponovaný pořad „Valašské zpívání přes kopce aj doliny“ bude věnovaný fenoménu zpívání napříč generacemi na Valašsku a vzpomene i na významné osobnosti Valašska. Nedělní odpoledne bude patřit dětskému pořadu „Den jako malovaný“, ve kterém se představí dětské folklorní soubory a roztančí jeviště jako pestrou malířskou paletu.

K hlavnímu programu pořadatelé i letos připravili mnoho doprovodných aktivit. „Návštěvníky Vsetínského krpce bude i v letošním roce čekat bohatý program v Panské zahradě, který zahrnuje nejen taneční a hudební vystoupení, ale také různé tvořivé dílny a ukázky tradičních řemesel,“ uvedl programový ředitel Vsetínského krpce Rudolf Danajovič. Chybět nebude lidová škola tance s Malou Jasénkou a Vsacánkem, divadelní představení žáků literárně-dramatického oboru ZUŠ Vsetín a koncert žáků ZUŠ Kostka. Návštěvníci se mohou těšit na ateliér přírodního barvířství Tincta Herbae, ukázky práce pastevních psů s hospodářskými zvířaty nebo výstavu výtvarných prací dětí z MŠ a ZŠ Vsetín. „Doprovodný program se letos ponese v tématu ‚tradiční oblek Valachů a jeho barevnost‘,“ doplnil Rudolf Danajovič. Dále budou připraveny ukázky práce se dřevem, provaznictví a kutí kosy, tradiční zpracování vlny i pohádková stanoviště. V sobotu dopoledne se v Panské zahradě bude konat také předkolo soutěže o nejlepšího tanečníka valašského odzemku a obuškového nazvané Memoriál Dušana Růžičky. „Finále soutěže se uskuteční v sobotu od 16 hodin na pódiu na Svárově za hudebního doprovodu Cimbálové muziky Kordulka,“ dodal Rudolf Danajovič s tím, že vstup na Svárov i do Panské zahrady je po celou dobu trvání festivalu zdarma.

Chtěli jsme, aby město ožilo folklorem dříve, proto letošní festival nabídne doprovodný program už v průběhu měsíce června. „Před samotným festivalem bude připraven večer s Cimbálovou muzikou Hudci, který proběhne v pátek 14. června na Dolním náměstí. Následovat bude v úterý 18. června taneční workshop. Hudebně-taneční lahůdkou pak bude představení Vojenského uměleckého souboru Ondráš z Brna, který ve čtvrtek 20. června přiveze na Vsetín inscenaci Bohyně,“ zve na předfestivalové akce starosta Jiří Čunek.

Vstupenky na dílčí pořady Vsetínského krpce jsou již v prodeji na webových stránkách festivalu a webu Domu kultury Vsetín a také na pokladně kina Vatra. Hlavní festivalové dění MFF Vsetínský krpec se odehraje o víkendu 22.–23. června v Panské zahradě a na Svárově. Vstup je volný. Podrobnosti o programu najdete na webu festivalu.

  • Festivaly
  • Petra Vaňková
Plakát k akci

Autor / zdroj: Archiv pořadatele

Termíny a místo konání akce
Reklama