Stehem a tahem
Hořice
Výstava Stehem a tahem ukazuje na příkladu hořické Dívčí průmyslové školy Vesna proměny, kterými procházelo spojení ženské práce i umělecké tvorby s prací s textilem. Výstava ukazuje také nečekané souvislosti s uměleckou tvorbou 2. poloviny 20. století v osobě sochařky Věry Janouškové, která na škole krátce studovala.
Škola Vesna v Hořicích vznikla v roce 1908 po vzoru Vesny brněnské a přinesla tak důležitou příležitost pro další vzdělávání místních žen a dívek. Tomuto zaměření odpovídaly i vyučované předměty – především se jednalo o výuku vaření, šití a vyšívání; škola ale zároveň prostřednictvím kvalitních pedagogů a pedagožek (Jan Kyselo, Blažena Špringerová) dívkám přinášela možnost uměleckého rozvíjení (předmět dekorativní kreslení) i budování „národní uvědomělosti“ (zaměření na folklorní, svérázovou tvorbu). Výstava tak představí nejen archivní materiály, vážící se ke škole, ale také školní práce žáček nebo sbírku školy, zaměřenou na folklorní výšivky.
Práce s textilem a výšivkou jako znak vlastenectví a nástroj emancipace žen se ale neomezuje na období počátku 20. století, stejně jako škola nepřinášela důležité podněty pouze v tomto období. Výstava ukazuje také nečekané souvislosti s uměleckou tvorbou 2. poloviny 20. století v osobě sochařky Věry Janouškové, která na škole krátce studovala. Právě to ji nasměrovalo k umělecké činnosti a dále na podněty Vesny ve své práci navazovala.
Tato témata ale nejsou věcí minulosti – umělkyně a umělci se stále obrací k rukodělnosti, textilu či výšivce a využívají tato tradiční média, aby vypovídali o tématech současnosti. Aktuální přístup k tématům zastoupeným na výstavě představí díla umělkyně Karímy Al-Mukhtarové.
- Anna Crhová
- Archiv pořadatele