U Holečků na statku
Písek
Historicko-dokumentační výstava s podtitulem Život jedné jihočeské selské rodiny, jak ho zachytily unikátní dochované fotografie. K vidění je v chodbě knihovny Prácheňského muzea v Písku, kde ji můžete navštěvovat do 6. října.
Autorem či iniciátorem většiny dochovaných snímků je jihočeský sedlák Jan Holeček (1875—1953). Pokud vám je jeho příjmení povědomé, tušíte správně — jeho tatínek Matěj byl bratrancem slavného spisovatele Josefa Holečka.
Jan Holeček na začátku 20. století pomocí fotoaparátu dokumentoval život svůj a své rodiny. Nejprve zachytil své pracovní působení ve středních Čechách a ve Střílkách na Moravě. Následně ubíhající léta po boku své ženy a čtyř dětí v Pohorovicích, vesničce ležící mezi Protivínem a Skočicemi.
Téměř dvě stovky dochovaných skleněných negativů se v roce 2018 dostaly do muzea zásluhou známého českého moderátora, pedagoga a hudebníka Vratislava Měchury. Ten údajně našel soubor negativů ve včelíně pohorovického statku, který měl v té době v pronájmu, a se souhlasem rodiny majitelů statku přinesl fotky k nám, do Prácheňského muzea v Písku.
Zde negativy postupně všechny naskenovali a s pomocí potomků Jana Holečka identifikovali hlavní postavy tohoto sto let starého rodinného příběhu. A nyní tedy nastal čas představit každodenní radosti a strasti, které život u Holečků na statku před přinášel.
Fotografie vám muzeum přináší v jejich ryzí, surové podobě oněch ztracených a opět nalezených skleněných negativů. Na těch se během sta let samozřejmě podepsal zub času, chemické procesy, ale i třeba pouhá neopatrnost. V některých případech, kdy byl obraz pro lidské oko již příliš vybledlý, jej muzeum za pomoci moderní technologie alespoň částečně obnovilo, aby byl opět viditelný…
Prácheňské muzeum výstavu pořádá v Chodbě své knihovny od 28. června až do 6. října.
- -red-
- Prácheňské muzeum v Písku