ČR

Studenty středních škol baví běhat a organizátoři RunCzech už se těší až po třiadvacáté vyrazí do ulic po všech krajských městech České republiky s Juniorským maratonem. Sezóna největší běžecké akce pro mladé, která v tuzemsku nemá obdoby, je na prahu nové sezony. Juniorský maraton startuje již 1. dubna.

Obliba velkého závodu pro žáky středních škol neustále stoupá a v loni běželo rekordních 2 630 nadšených běžců. Každému z nich stačilo jediné. Být v desetičlenném týmu, kde se společně na každém úseku podělí o porci 4,2 kilometru a dohromady zaběhnou maratonskou trať. Organizátoři této akce se snaží mládež motivovat k pohybové aktivitě, zdravému životnímu stylu, a proto je účast v projektu stejně jako běh samotný zcela zdarma.

Sérií závodů Juniorského maratonu zahájí startovní výstřel v Pardubicích, který vypustí první závodníky do boje o titul Nejrychlejší střední školy v České republice. V průběhu následujících 4 týdnů proběhnou další semifinálová kola ve třinácti krajských městech. Ti nejlepší dostanou pozvánku na prestižní finále, které se koná v rámci 25. ročníku Volkswagen Maratonu Praha. Finále se uskuteční 5. května 2019. Nejúspěšnější školy tady vystartují v čele desetitisícového startovního pole bok po boku světových běžeckých hvězd.

Loni běžel také Adam Gross z Gymnázia v Příbrami. „Byl to zážitek a budeme rádi za každou další takovou příležitost a pokusíme se znovu dokázat minimálně to, co tenkrát,” míní student tamní školy a vzpomíná na počáteční nervozitu, když se premiérově objevil ve startovní bráně mezi dalšími skvělými juniory. 

Do Juniorského maratonu se může připojit kterákoli střední škola v Česku
Na projektu středoškolského vzájemného měření sil se mu líbí zejména myšlenka aktivizace. „Určitě je super, že má tolik mladých lidí motivaci běhat a nesedět doma u počítače. Všechno bylo opravdu výborně organizované – jak zajištění hotelu, stravy, obchodů, plakátů, občerstvení, tratě, stánků, tak i všeho ostatního. Než závod začal, tak bylo vidět i cítit, že jsou všichni nervózní a těší se, až něco předvedou,” dodal s úsměvem na rtech.

Přitom se do Juniorského maratonu může zapojit kterákoliv střední škola z Čech, Moravy a Slezska, která bude chtít poměřit své žáky se stovkami dalších a umožnit jim nejen zážitek z neopakovatelné atmosféry, ale také soutěžního adrenalinu.

Stačí dát dohromady desetičlenný tým, ve kterém musí být tři dívky. Každý člen týmu pak běží štafetový úsek o délce 4,2 kilometry, dohromady studenti zdolají trať celého maratonu. Tak jednoduché to je a my se těšíme, kolik takových škol a studentů se o to letos pokusí. A mimo jiné, každoročně losujeme divokou kartu o přímý postup do finále - letos můžeme pogratulovat k účasti týmu studentů ze SPCHŠ Pardubice,“ říká k Juniorskému maratonu Igor Murko z týmu RunCzech. Stačí zkrátka přihlásit tým mladých mužů a slečen na stránkách Juniorského maratonu a přijet na semifinálové kolo do příslušného krajského města.

Sportování mladých lidí dnes není samozřejmostí, a proto jsme rádi, že v době moderních technologií a sociálních sítí dokážeme nabídnout velkou dávku pohybu a zábavy pro tolik školáků. Navíc jim ve velkém finále zprostředkujeme úžasný zážitek stát na jedné startovní čáře s nejlepšími běžci Evropy a světa,” říká Václav Skřivánek z RunCzech za organizátory Juniorského maratonu. 

Učitelé se mohou zúčastnit Juniorského maratonu v Učitelské štafetě
Juniorský maraton se každoročně může uskutečnit i díky podpoře Zastoupení Evropské komise v ČR, jinak tomu nebude ani v letošním roce.

Sportu fandí většina z nás. Běžecká štafeta navíc skvěle propojuje pohyb s myšlenkou, že táhnout za jeden provaz se vyplatí. Tohle je nám v mnohém blízké, protože také evropský projekt je založen na myšlence jednoty. Chceme rozhýbat co nejvíce mladých a umožnit jim využít dnešní možnosti, například studium v zahraničí v rámci programu Erasmus+,(Současně se je snažíme inspirovat pozitivními příklady a pomáhat jim vyhnout se obezitě, alkoholu, nebo třeba cigaretám.)“ vysvětluje Dana Kovaříková, vedoucí Zastoupení Evropské komise v České republice.

Tento projekt mi zanechal krásné vzpomínky. Vzrušení, soutěživost, napětí a závodní prostředí bylo cítit po celou dobu akce. Mnoho studentů doběhlo naprosto vyčerpaných, přesto však šťastných a s úsměvem na tváři. Je krásné sledovat snahu, podporu a spolupráci tak různorodých studentů v jediném závodě. Vyzdvihl bych fair play a prostředí, které nastolilo tu správnou atmosféru. Troufám si tvrdit, že projekt Juniorský maraton přináší spoustu nových přátelství,“ sdílí svoje zážitky učitel Pavel Pádecký z Obchodní akademie Dr. E. Beneše.

Učitelé se už tradičně mohou zúčastnit Juniorského maratonu v Učitelské štafetě. Aktivní účastí samotných pedagogů motivuje studenty a podporuje myšlenku týmového ducha a sportovní atmosféru. Každý student i registrující učitel od organizátorů navíc obdrží originální tričko společně s pitným režimem zdarma.