Zámek Nové město nad Metují
Zámek v Novém Městě nad Metují je součástí městské památkové reservace a nachází se v západním rohu náměstí. Byl postaven společně s městem, původně jako pozdně gotický hrad, který měl město chránit.
Zámecké interiéryUpraveny byly v letech 1909 – 1912 renomovaným slovenským architektem Dušanem Jurkovičem. Ten se snažil zachovat co nejvíce historických atributů a současně zde zakomponovat nové, moderní prvky a technické zařízení (např. ústřední topení, vodovod, elektřina a telefon). Byly zde také zřízeny koupelny a instalovány dva výtahy: nákladní a osobní. Ve 20. a 30. letech 20. století na Jurkovičovu práci navázal rovněž schopný architekt Pavel Janák za pomoci dalších předních českých umělců.
Od půdy po sklepVydejte se objevit technické zajímavosti půdy, odkud sejdete do zámecké kaple, poté do přízemí do historické kuchyně, a nakonec prozkoumejte tajemství zdejšího sklepení. Cestou nejste zahlceni letopočty, historickými událostmi a šlechtickými rody, ale zajímavou a poutavou formou vám jsou představeny tyto netradiční prostory zámku. Při výkladu průvodce musíte být velmi pozorní. Ke vstupence totiž dostanete pracovní list a průvodce vám svým povídáním usnadní vyplnění zajímavých otázek. Výsledkem správně vyplněného pracovního listu bude vyluštěná tajenka. Navíc máte možnost přiložit ruku k dílu a vyzkoušet si na půdě práci se dřevem, kterou běžně vykonávají truhláři či tesaři.
Věž MáselniceJedna z dochovaných původních obranných bašt gotického hradu zakladatele města Jana Černčického z Kácova. Její název je odvozen od odstupňovaného obrysu věže, který připomíná tzv. máselnici - stojatou nádobu na stloukání másla. Tuto podobu věž dostala při přestavbě zámku za Stubenberků v letech 1548 – 1621. Dostavěna byla však pravděpodobně až v roce 1656 při barokní přestavbě zámku Walterem z Leslie, protože toho roku byla také vysvěcena.
Zámecká zahradaHorní část zahrady, v těsné blízkosti budovy zámku, byla rozčleněna terasami s květinovými záhony a dřevěnými plůtky. Původně obranný příkop navrhnul Jurkovič překlenout dřevěným mostem ve stylu lidové architektury Valašska. Spodní parter zahrad byl Jurkovičem upraven na okrasnou zahradu ve stylu francouzských zahrad - tedy se stříhanými živými ploty a přísnou osovou souměrností. Ve středu této části zahrady našla své místo kašna s chrličem vody. Setkáte se v ní také se soškami kamenných trpaslíků, které představují alegorii lidských charakterů a vlastností (sošky jsou umístěny také v prostoru před zámkem). Sošky pocházejí z 1. třetiny 18. století z dílny slavného barokního sochaře M. B. Brauna. Místem jejich původního určení byl areál barokního velmože, hraběte F. A. Šporka v Kuksu.
Z historie zámkuFarní pamětní kniha uvádí, že základní kámen budoucího města a hradu byl položen 10. srpna roku 1501 ve dvě hodiny odpoledne. Kámen položil sám Jan Černčický z Kácova, majitel panství. Po velkém požáru města v roce 1526 Jan Černčický panství prodal Pernštejnům, tehdy významnému a mocnému šlechtickému rodu. Ti začali s obnovou města i svého nového sídla se záměrem dát jim tehdy moderní renesanční vzhled.
Od Pernštejnů novoměstské panství koupil evangelický šlechtický rod ze Štýrska – Stubenbergové. Ti dokončili renesanční přestavbu města a z panského hradu se stal renesanční zámek. Po porážce stavovského povstání v roce 1620, kterého se Stubenbergové na straně proticísařské zúčastnili, bylo novoměstské panství císařem Ferdinandem II. zkonfiskováno. Na krátkou dobu je zakoupil Albrecht z Valdštejna, od něj je roku 1624 kupují Trčkové z Lípy. I těm ale bylo panství v roce 1634 zkonfiskováno, protože jeho majitel Adam Erdman Trčka z Lípy byl spolu s Albrechtem z Valdštejna a dalšími šlechtici obviněn z proticísařského spiknutí a společně s nimi byl v únoru 1634 v Chebu zavražděn.
Zkonfiskované majetky Adama Erdmana Trčky z Lípy a dalších zavražděných císař rozdal jako odměnu za podíl na vraždě výše jmenovaných. Panství Nové Město nad Metují obdržel skotský šlechtic, v té době vrchní chebský strážmistr, Walter z Leslie. Později byl povýšen na polního maršála a říšského hraběte. Za Waltera z Leslie prošel zámek další přestavbou ve své historii, tentokrát barokní. Především 2. patro zámku bylo vyzdobeno barokními štukaturami a nástropními malbami s motivy řecké a římské mytologie. V roce 1802 vymřeli Leslieové po meči. Jejich majetek zdědili Dietrichsteinové a po nich pak další příbuzné šlechtické rody. Na zámku se však nikdo z nich trvale nezdržoval a ten během 19. století značně zchátral.
Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu zámku.
Husovo nám. 1201,549 01 Nové Město nad Metují
GPS: 50.343911, 16.149783
pokladna@zameknm.cz
https://www.zameknm.cz/cs/