Přerov
Přerovský zámek se nachází uprostřed městské zástavby na západní straně travertinového návrší vypínajícího se nad levým břehem řeky Bečvy. Jedná se o čtyřkřídlý objekt s válcovou věží obklopený ze dvou stran suchým příkopem, přes který vede zděný most. Na západní straně k budovám přiléhá kamenná hradba s cimbuřím.
Majitelem původně gotického hradu se na konci 15. století stal rod Pernštejnů. Na přelomu 16. a 17. století se Přerov dostal do držby Karla staršího ze Žerotína, za něhož vyvrcholila přestavba hradu na renesanční zámek. Větší stavební úpravy v interiérech i exteriérech zámku provedli až v první polovině 19. století Antonín hrabě Magnis a jeho syn Vilém. Již na konci 19. století přestal zámek sloužit k účelu bydlení. Po vzniku Československa převzalo zámek město Přerov, které se rozhodlo přizpůsobit interiéry zámku pro muzejní expozice a depozitáře. Muzeum Komenského bylo do prostor zámku přestěhováno na počátku třicátých let 20. století, kterých dodnes využívá pro muzejní účely.
Archeologie PřerovskaExpoziceje umístěna do šesti místností pozdně gotických suterénních prostor západního a jižního křídla zámku. Expozice zpřístupněná v roce 2000 seznamuje návštěvníky s archeologickými nálezy z oblasti přerovského regionu (včetně známého sídliště “lovců mamutů” v Předmostí u Přerova) od starší doby kamenné až do sklonku středověku a počátků raného novověku na přelomu 15. a 16. století.
Školní třída ze 17. stoletíExpoziční cyklus historických rekonstrukcí školních tříd dokladuje zajímavým způsobem různá období vývoje dějin školství a pedagogiky v českých zemích. V instalacích dobových školních tříd jsou uplatněny bohaté „školské“ sbírky Muzea Komenského zaměřené na školní nábytek, školní pomůcky, školní nástěnné obrazy, mapy a učebnice.
Školní třída z doby 1. republikyNa čelní stěně vedle tabule visí obraz prvního československého prezidenta T. G. Masaryka a ve výklenku vlevo stojí Masarykova socha od sochaře Josefa Bajáka. Na stěnách je zavěšen velký státní znak a obraz se symboly zemí Československé republiky a heslem „Od Šumavy k Tatrám“, dále mapa Republiky československé s Podkarpatskou Rusí, plastické mapy ostravské firmy Falco a didaktické obrazy připomínající události spojené se vznikem Československa a legionáři.
Celodřevěné lavice jsou určeny pro dva žáky a jsou připevněny k podlaze, mají nepohyblivou desku na sezení, samostatné opěradlo jen v poslední řadě (v ostatních řadách se žáci opírali o lavice za nimi) a šikmou psací desku. U horního okraje lavice je žlábek, kam žáci odkládali tužky a pera, a otvor pro kalamář, na lavicích jsou rozmístěny ukázky dobových učebnic. Ve velké prosklené skříni se nachází školní pomůcky pražské firmy Logia a dalších menších firem.
Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu muzea.
Horní nám. 1,750 02 Přerov
GPS: 49.455441, 17.451168
pokladna@prerovmuzeum.cz
http://www.prerovmuzeum.cz/zamek-prerov