Kam s dětmi  |  Hrady, zámky a zříceniny

celá Česká republika    > > >    vybrat region

Hrad Bítov

Hrad Bítov

Bítov
Hrad stával na Bítově již od 11. století. Od dávných dob, snad cyrilometodějských, vedla pod ním podél řeky významná cesta. A tato cesta dala hradu jméno - vetus via, stará cesta, tedy votobia - Bítov. V dnešní době hrad nabízí hned čtyři prohlídkové okruhy. K dispozici je několik vyhlídek a zastavení, ale také lovecká stezka, Jezírko lásky, cizokrajné dřeviny a stromy a malé stavby. Dochovala se i hradní studánka Burgguelle s Lurdskou Madonou.

Během třicetileté války zanikla bývalá fara a obnovena byla roku 1653. V současné době z ní můžete spatřit jenom hradní kapli Nanebevzetí Panny Marie a farní kostel Svatého Václava. Pod hladinou Vranovské přehrady jsou kaple Svaté trojice a původní kostel. Vranovská přehrada vznikla v roce 1932 a díky ní se musely zatopit historické budovy ve starém Bítově.

Nad hradem najdete pěkný lesopark, vybudovaný za Daunů. K dispozici máte několik vyhlídek a zastavení, loveckou stezku, Jezírko lásky, cizokrajné dřeviny a stromy a malé stavby. Dochovala se i hradní studánka Burgguelle s Lurdskou Madonou, Jezírko lásky s altánem stojícím uprostřed vody. 


Hrad Bítov nabízí hned čtyři prohlídkové okruhy.

Palác
Palácové interiéry vás upoutají rozsáhlou novogotickou iluzivní výmalbou jednotlivých sálů a salonků. V interiérech prezentujeme život hrabat Daunů a rodiny posledního majitele barona Haase. Výmalba k nerozeznání napodobuje obklady stěn dřevem, kamenem či štukem. Místnosti jsou vybaveny stylovým, historickým nábytkem, odrážejícím jednotlivá období slohů. Ve druhém patře si návštěvníci mohou prohlédnout zoologickou sbírku tuzemských i cizokrajných zvířat a trofejí, založenou bratry Vladimírem a Otakarem z Daunu.

Vstup do hradu
Prohlédněte si hradní pivovar se sladovnou, ležáckými sklepy, bednářskou dílnou, máčírnou hvozdem, humnem a dobovou hospodou. Uvidíte dva výstavní sály s výstavou fotografií a retro hraček, panely s hradními pověstmi a voliéry s exotickým ptactvem.

Zbrojnice
Zbrojnice je charakteristická svým romantickým uspořádáním navozujícím iluzi rytířských síní středověkých hradů. Vedle zájmu o umělecky řemeslně zpracované zbraně reprezentační povahy měli příslušníci rodu Jankovských zájem o technicky nové, nezvyklé řešení palných zbraní. Mnozí z puškařů a dekoratérů pracovali i na dvoře císaře Rudolfa II.

Hladomorna, mučírna, vězení

Hladomornu s mučírnou naleznete v nejstarší dochované kamenné stavbě hradu Břitové věži z první poloviny 13. století. Návštěvníci si mohou vše osahat a vyzkoušet.


Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu hradu.

Pořádané akce
Kontakt
Hrad Bítov
Bítov 1
671 07 Bítov

Email: bitov@npu.cz
WWW: www.hrad-bitov.cz

GPS: 48.943895, 15.700497
Reklama
Váš prohlížeč nepodporuje SVG