Kam s dětmi  |  Muzea a skanzeny

celá Česká republika    > > >    vybrat region

Muzeum ve Šlapanicích - Muzeum Brněnska

Muzeum ve Šlapanicích - Muzeum Brněnska

Šlapanice
Muzeum ve Šlapanicích mimo jiné představuje pozůstalostní fond významného českého krajináře Aloise Kalvody, který se v městečku Šlapanice narodil. Součástí etnografických sbírek muzea je pozoruhodná kolekce výšivkových tiskátek.

Muzeum sídlí ve starobylé budově někdejší šlapanické scholasterie. Šlapanice a jejich okolí jsou také spojovány se známou bitvou "tří císařů". Budova scholasterie, v níž muzeum sídlí, sloužila před bitvou jako štáb maršála Soulta, velitele IV. francouzského armádního sboru.

Ve vestibulu muzea jsou vystaveny dva restaurované koněspřežné kočáry pocházející z přelomu 19. a 20. století.V současné době se v muzeu konají krátkodobé tematické výstavy a muzeum se ve své činnosti dlouhodobě zaměřuje na dětské návštěvníky. Ke všem výstavám jsou připravovány doprovodné programy pro školy, dětské dílny či herny. Muzeum pořádá soutěže pro děti a spolupracuje s okolními základními a mateřskými školami.


V posledních letech vzrůstá počet návštěvníků archivů, kteří pátrají po vlastní rodové historii v dochovaných matrikách. Vedle archivů uchovávají osobní materiály také muzea. Historickou podsbírku  Sbírky Muzea ve Šlapanicích obohacuje rodinný archiv Dvořáčkových z Jiříkovic, který se skládá z tzv. ego-dokumentů. Datace jednotlivých listin uspořádaných ve vlastním fondu spadá do 19. a počátku 20. století.

Jako kuriozita působí ve sbírce šlapanického muzea preparované mládě krokodýla nilského. Přestože pochází z dalekého Egypta, je i on spjat s historií Šlapanic. A co víc, muzeum jej vlastní téměř tak dlouho, jak dlouhá je jeho historie. Krokodýla si přivezl jako suvenýr z pracovní cesty Karel Černoch z Palackého ulice ve Šlapanicích, který působil v Egyptě jako montér První brněnské strojírny. Z inventáře sbírek se dozvídáme, že krokodýla preparovaného v Egyptě, daroval muzeu v roce 1935. Předmět byl zřejmě původně určen k výzdobě interiéru, dokládá to kovové oko umístěné ve spodní části tlamy, za které bylo možné krokodýla zavěsit.


Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu muzea.

Kontakt
Muzeum ve Šlapanicích - Muzeum Brněnska
Masarykovo nám. 18
664 51 Šlapanice

Email: slapanice@muzeumbrnenska.cz
WWW: https://slapanice.muzeumbrnenska.cz/cz/

GPS: 49.169261, 16.7271233
Reklama
Váš prohlížeč nepodporuje SVG