Brno
V atomovém krytu, odolném proti zbraním hromadného ničení, mohlo zůstat naráz až 500 osob po dobu 3 dnů. Až do roku 1993 jej spravovala armáda a byl přísně tajný. V současnosti si jej můžete sami projít. Součástí expozice jsou také dveře od cel smrti z bývalé věznice na brněnském Cejlu se vzkazy odsouzených k smrti.
Kódové označení nejutajovanějšího brněnského krytu z doby komunismu (1959) pro politické představitele města a kraje. Vznikl v době nacismu jako úkryt Luftschutzu před americkým a sovětským bombardováním Brna. Zpřístupnění 10-Z připravuje obecně prospěšná společnost Americký fond.
Představte si nepříliš vzdálenou minulost, kdy cvičný poplach a všudypřítomná hrozba byly každodenní realitou. Atomový kryt 10-Z naštěstí nikdy nemusel být použit a dnes máte možnost prozkoumat jej na vlastní pěst. Prohlídka expozice je individuální, provázet vás bude mapa, kterou dostanete při vstupu. Po předchozí domluvě můžete využít i služby průvodce. Trasu doplňují projekce a QR kódy s odkazy na videa o historii a osudech lidí spjatých s tímto místem. Technickou část expozice tvoří zázemí krytu: dieselový agregát, filtrovna a telefonní ústředna. Součástí expozice jsou také dveře od cel smrti z bývalé věznice na brněnském Cejlu se vzkazy odsouzených k smrti.
V tunelech je od podzimu 2016 také instalovaná audiovizuální technika, na níž poběží speciální výstavy spojené s městem a regionem. Nepůjde pouze o témata spojená s historií 10-Z: bunkr připravuje 5 různých audiovizuálních projektů. Na konci expozice si budete moct spočinout v Mléčném baru Marcela Ihnačáka.
Pokud máte silné nervy, rozhodně byste měli vyzkoušet noční exkurze zaměřené na technické zázemí krytu.
Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu bunkru.
Husova ul. naproti č. 12, 602 00 Brno
GPS: 49.194002141783, 16.604452931909
husova10Z@gmail.com
http://10-z.cz/