BUCHLOVICE

Státní hrad Buchlov je ideálním výletním místem pro celou rodinu. Jeho návštěvníci tady mají možnost vybrat si z řady prohlídkových okruhů.

První možností, jak si prohlédnout hrad Buchlov, je prohlídka I. a II. hradního nádvoří, ke které návštěvníci nepotřebují průvodce. Mohou zavítat také do prodejny suvenýrů a výstavní galerie. K dispozici je také restaurace a vinárna.

Další možnost představuje základní okruh I. pojmenovaný Procházka starým hradem. Při této variantě návštěvníky provede průvodce. Uvidí gotické a renesanční prostory, umění a architekturu. Prohlídka zahrnuje černou kuchyň, zbrojnici a knihovnu.

Pokud zvolí hosté základní okruh II., navštíví Muzeum hrabat Berchtoldů, a sice s průvodcem, který jim ukáže přírodovědné a egyptologické sbírky, kuriozity a vystoupá s nimi na vyhlídkovou věž. 

Pro menší návštěvníky hradu je pak vhodný základní okruh III. nazvaný S pastelkami po hradu. Prohlídka je vhodná pro děti od 6 do 10 let (předškoláci, první až čtvrtá třída). Děti provede průvodce v historickém kostýmu celkem 22 zastaveními od "lípy nevinny" přes černou kuchyni, hradní studnu, zbrojnici či barokní ložnici a sbírky Berchtoldů až po místnost s mumií a vyhlídkovou věž. 

Milovníci historie si přijdou na své, když se vydají na mimořádný okruh zaměřený na postupný stavební vývoj hradu s těžištěm ve středověku. Okruh je určený pro zájemce poznání středověké architektury a dějin historických staveb. V ceně je publikace "Buchlovská spirála – stavební vývoj hradu Buchlova v obrazech". Průvodcem je odborný garant NPÚ. Okruh je vhodný pro děti od 12 let. Prohlídka začíná na II. hradním nádvoří, pokračuje přes parkán do jádra hradu a vyhlídkovou věž. 

Pokud se chtějí návštěvníci rozhlédnout i do okolí, mohou si vybrat výběrový okruh III. Vyhlídku do kraje. Zahrnuje stručnou historii hradu a popis okolí při vyhlídce z věže. Jen za příznivého počasí. Z věže za dobrého počasí můžete například vidět okolí pohoří Chřibů s nejvyšším vrcholem Brdem s rozhlednou, Hostýnské vrchy s kaplí na Hostýně, keltské oppidum Modla s kaplí svaté Barbory, halštatské hradisko Holý kopec, baziliku Velehrad, městečko a zámek Buchlovice, krajinu Velké Moravy – Staré Město a Uherské Hradiště, Bílé Karpaty s vrcholem Javořina, krajinu dolnomoravského úvalu po Hodonín, Pálavu, pohoří Malá Fatra atd.  

Podrobnější informace zájemci najdou na webu hrad-buchlov.cz.