TROSKY

Navštívíte-li Liberecký kraj, hrad Trosky je jedním z míst, kam stojí za to vyrazit na výlet.

Hrad není rozdělen do prohlídkových okruhů. Po zaplacení vstupného má návštěvník přístup do celého hradu.

Základ hradu tvoří velice zajímavý a ojedinělý skalnatý útvar sopečného původu. Dva lávové sopouchy vyvřely z nitra země v době třetihor. Následná eroze splavila zakrývající hlínu, písek a ostatní měkké horniny a obnažila tento útvar do dnešní podoby. Celek je světovou přírodní raritou.

Založení hradu spadá až do pozdního středověku - přibližně mezi roky 1380 až 1390, kdy majitel zdejšího panství Čeněk z Vartemberka využil přirozené obranné vlastnosti čedičových skal. Na hřebenu mezi oběma vrcholy založil vnitřní hrad s obytnými paláci a na vrcholu obou skal pak nechal vybudovat obranné, ale zároveň obytné věže. Na nižším, nazývaném pro jeho rozložitější vzhled Baba, stávala šestiboká dvoupatrová stavba, přístupná z paláce ze severní strany. Na vyšším a štíhlejším vrcholu nazývaném Panna stával palác obdélníkový, původně třípatrový, v jehož prostoru byla prý i hradní kaple.  

Pokud návštěvníci přijedou na hrad autem, mohou zaparkovat na parkovišti vzdáleném přibližně 250 metrů. Auto tady mohou nechat celý den. K hradu pak vede pouze nezpevněná cesta, povrch nádvoří je upraven štěrkem. Cyklisté mají do hradu vstup s koly zakázaný, ale mohou je nechat ve stojanech před hradní bránou. V případě, že si zapomenou zámek, mohou si jej půjčit na pokladně.

Hrad sice nemá přebalovnu, ale děti jsou na něm vítané. Ty do 6 let mají vstup zdarma. Mladší 15ti let jej mohou navštěvovat pouze v doprovodu dospělých. V hlavní sezóně je na hradě sokolník, lukostřelba a středověký dřevěný kolotoč. Domácí mazlíčci do hradu nesmí. Na prvním nádvoří se nachází kiosek s občerstvením, pod hradem je Turistická chata nebo hotel. 

Podrobnější informace zájemci najdou na webu hrad-trosky.eu.